U Hrvatskoj postoji 190 tisuća korisnika obiteljske mirovine, od kojih su 94 posto žene, koje su naslijedile mirovine svojih pokojnih partnera. Neke od njih nisu ostvarile pravo na vlastitu mirovinu, no što je s onima koje su godinama uplaćivale novac u mirovinski fond i ostvarile su ili mogu ostvariti vlastitu mirovinu, ali su izabrale povoljniju – partnerovu? Istražili smo imaju li one pravo da podignu novac iz drugog stupa kojeg su godinama uplaćivali.
Činjenica je da osoba, dokle god je korisnica obiteljske mirovine, neće moći do tog novca. No, postoji način kako dobiti svoj novac. Ako korisnica obiteljske mirovine ima uvjete za starosnu ili prijevremenu starosnu mirovinu, nakratko bi trebala aktivirati svoju starosnu ili prijevremenu starosnu mirovinu, a zatim i sklopiti ugovor o mirovini iz drugog stupa s mirovinskim osiguravajućim društvom koje će joj isplaćivati ušteđena sredstva s njenog računa.
U tom slučaju bi se, ovisno o visini primanja, otvorila mogućnost da jednokratno podigne 15 posto ušteđevine iz svog drugog stupa, a ostatak ušteđevine bi se isplaćivao na rate, odnosno kroz mirovinu.
Kako su objasnili u Raiffeisen mirovinskom osiguravajućem društvu, ugovor o mirovini iz drugog stupa se može sklopiti samo ako vam je isto pravo na mirovinu priznato i iz prvog stupa. Pri tome nije bitno da vam je ta mirovina iz prvog stupa u isplati, budući da Zakon o mirovinskom osiguranju razlikuje pravo na mirovinu i isplatu mirovine. To znači da bi se sredstva iz drugog stupa isplaćivala uz obiteljsku mirovinu.
Nažalost, mnoge umirovljenice i umirovljenici korisnici obiteljske mirovine ne znaju za ovu mogućnost, te nikad neće aktivirati svoju starosnu ili prijevremenu starosnu mirovinu kako bi došli do svog novca. Mala utjehaje da ta sredstva podliježu nasljeđivanju te da će njihovi potomci moći zatražiti taj novac.
Igor Knežević