Opća skupština Ujedinjenih naroda 1985. godine proglasila je 5. prosinca Međunarodnim danom volontera s ciljem da se aktivnosti volontera i njihov rad učine vidljivim i prikaže koliko je taj rad značajan i koristan. Puležanski SUH-ovci ističu da se od 2004. godine u okviru Udruge Sindikata umirovljenika u Puli provodi volonterski program pod nazivom Skrb za starije osobe. U okviru istog kontinuirano je angažirano oko pedesetak volontera koji brinu o starijim teže pokretnim osobama koji uglavnom žive sami. Pomoć volontera sastoji se u donošenju namirnica i drugih potrepština, organizaciji prehrane, nabavci lijekova, naručivanju i pratnji kod liječnika, plaćanju troškova režija, pomoć u održavanju osobne higijene, pospremanju stana, odlaska u zajedničku kupovinu, šetnju i slično.
Osim što se korisnicima pruža pomoć u navedenim oblicima često ih se upućuje i na ostvarenje nekih drugih oblika skrbi i pruža pomoć i daje savjete u vezi rješavanja drugih životnih problema. Pomoć volontera je često dopuna nekog prava koji se ostvaruje iz javnog sektora. Ovakav izvaninstitucionalni oblik skrbi znatno smanjuje socijalnu izolaciju kod starijih osoba, omogućava njihov daljnji ostanak u vlastitom domu, smanjuje ili odgađa smještaj u ustanovu i u konačnosti doprinosi podizanju kvalitete života kod starijih osoba. Korisnici su starije osobe, pretežno žive sami i nisu u mogućnosti da samostalno obavljaju sve svoje svakodnevne životne potrebe, mnogi nemaju srodnike ili druge osobe koji bi o njima brinuli te su im volonteri velika podrška u životu.
Volonteri su veoma pozitivne osobe, senzibilizirane za pružanje pomoći drugima te neki godinama ostaju u programu. Tijekom godine obave oko 4.000 obilazaka i pruže preko 5.000 usluga. Sada u vrijeme epidemije korona virusom SUH-ovi volonteri nisu prestali raditi već su i dalje svoje korisnike posjećivali i pomagali im, naravno uz mjere opreza radi zaštite sebe i svojih korisnika.
Podršku provedbi ovog programa daju Grad Pula i Istarska županija. Ovaj program je zasigurno doprinos sveukupnoj skrbi o osobama starije životne dobi. Svaki volonter ima svoju lijepu priču o svom korisniku, evo priče SUH-ove volonterke Slavice Satončić:
„Gospođu Veroniku Pece poznajem već niz godina. Živimo u istom neboderu i susjede smo. Prije četiri godine gospođa Vera se razboljela, slijedila je operacija i kemoterapija. Vrlo brzo nakon toga bila joj je potrebna pomoć. U tom razdoblju ja sam išla u mirovinu i imala dosta slobodnog vremena, a kako volim pomagati ljudima, učlanila sam se u SUH i postala volonterka. Počela sam pomagati gospođi Veri u kupovini potrebnih namirnica, održavanju osobne higijene i higijene stana. Sada smo već oko dvije godine skupa, zadovoljna je gospođa Vera, a i ja. Uvijek sam voljela pomagati drugima i to me ispunjava. Redovno obilazim moju bakicu, popričamo o vremenu iz njene mladosti i iz njenog života, a za njezinih 87 godina nakupilo se mnogo zanimljivih događaja. Ja imam veliku obitelj, a jedna moja unuka u Americi je također volonterka. Moja djeca i unuci koji žive ovdje su upoznali tetu Veru pa smo i njezin 87-mi rođendan proslavili zajedno. Nadam se da ću se još dugi družiti sa mojom bakicom i da će je zdravlje, mada dosta narušeno, služiti još dugo vremena.
Zorica Drandić