Zašto HZMO tvrdi da je Royalovci ne primaju „doživotnu otpreminu” prema posebnim propisima, kada je to jasno i pravnom pripravniku?
Gdje je nestao Royal? Izgubio se u statistikama Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje? Ma koliko to zvučalo apsurdno, upravo je tako. Razlog zašto se podaci o isplati države zaostalih naknada te budućih rata takozvanih dokupljenih mirovina ne navode u službenim Statističkim informacijama HZMO-a je druge naravi. Predstavnici umirovljenika u Upravnom vijeću HZ- MO-a su na 21. sjednici od 9. studenoga postavili zahtjev da se retroaktivne i redovite takozvane dokupljene mirovine iskažu u tablici mirovina prema posebnih propisima.
Iako je temeljem izjava stručnjaka iz mirovinskog sustava posve jasno da je riječ o davanjima temeljem posebnog propisa, doživotna otpremnina, odnosno dokup mirovine unesen je pravno Zakonom o doživotnoj otpremnini odnosno dokupu mirovine (NN 153/2013), a počela se provoditi još 1990. godine od strane privatnog trgovačkog društva Royal međugeneracijska solidarnost d.d., kojem je to bila djelatnost, ali bez odgovarajućih dopusnica HANFA-e. Ugledni većinski vlasnik Ivo Bulaš optužen je da je prevario više od 4.000 umirovljenika, a on je hladno i smireno odgovorio kako jednostavno nisu više mogli poslovati. I dok u pravno i ekonomski uređenim zemljama takve mirovine imaju osiguranje te osiguravatelji isplaćuju gubitke, pohlepni vlasnici propalih firmi bi bili optuženi od strane državnog odvjetništva i završili bi u – reštu.
Ne i kod nas. Da bi dao svoj glas prošlom proračunu, Silvano Hrelja je istrgovao s Plenkovićem da država preuzme dugovanja privatne firme Royal, čiji je ukupni trošak prema navodima medija oko 130 milijuna kuna. Sitnica, zar ne? Ne bi li bilo bolje ne pokrivati propuste privatnih poduzetnika, već onima s mirovinom ispod 1.000 kuna (173.000 osoba) isplatiti povišicu, pa makar jednokratno za Božić i ogrjev po 750 kuna svakome (točno toliko bi dobili)?! No, prema provjerenoj formuli vladanja ove Vlade kako bogatima treba dati, a siromašnima uzeti, oni su to dali Royalovcima i Hrelji.
I što se onda desi? Umirovljenički predstavnici dobiju pisani odgovor HZMO-a s potpisom pomoćnika ravnatelja Ive Bulaje kako je člankom 13. gore spomenutog Zakona o doživotnoj otpremnini naglašeno da je riječ o umirovljenicima koji su ostvarili mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju. Točno, no ovo što im se isplaćuje je regulirano posebnim propisom i ide na račun svih uplatitelja mirovinskog doprinosa i poreza. Telefon Sindikata umirovljenika često nazivaju umirovljenici s pitanjem je li Royalov Bulaš pod istragom, pitaju gdje su završili i završavaju novci koje prema potpisanim ugovorima Royalu uplaćuju razne javne firme i institucije za dokup mirovina, te hoće li i mogući gubitak obveznih mirovinskih fondova drugog stupa također po istom receptu pokrivati svi porezni obveznici, pa i oni najsiromašniji? Očito ova priča koja je presedan i po tome što je retroaktivno propisala prava i „povrat” neisplaćenih naknada, kreće prema svojevrsnoj nacionalizaciji štete. A to započinje „nevidljivošću” u statistikama…
Jasna A. Petrović