Na internetskim stranicama HZ- MO-a se 2. ožujka pojavila obavijest kako će se nastaviti s isplatom dokupljenih mirovina, koje je trgovačko društvo „Royal – međugeneracijska solidarnost” prestalo isplaćivati davnog 31. svibnja 2014. To je omogućeno zahvaljujući Zakonu o nastavku isplate dokupljenih mirovina, u narodu poznatog pod nazivom „Hreljin zakon”, koji je donesen još u prosincu prošle godine.
Državna tajnica u Ministarstvu rada i mirovinskog sustava Majda Burić je u povodu donošenja Zakona u prosincu 2017., naglasila kako je riječ o osjetljivoj socijalnoj kategoriji ljudi s malim mirovinama. Još od treće sjednice Nacionalnog vijeća za umirovljenike i starije osobe, održane 1. prosinca, predstavnici umirovljeničkih udruga traže odgovore na pitanja vezana uz prosječnu visinu mirovina 3.860 osoba koje su dokupile mirovinu u Royalu, te ukupan dug koji se država Zakonom obvezala pokriti. Odgovora na prvo pitanje nema, dok je ukupan dug koji će se isplatiti do 31. prosinca 2020., prema navodima iz medija, oko 130 milijuna kuna. Royal je, podsjetimo, privatna osiguravateljska tvrtka čije je dugove preuzela država, pravdajući se da su to učinili iz „socijalnih razloga”, iako je riječ o kupovini glasa zastupnika Hrelje. No, činjenica je da su radnici bili prevareni, te je njihove otpremnine progutao privatni mrak. Pravno savjetovalište Sindikata umirovljenika stoga nastoji pomoći Royalov- cima koji i dalje imaju zbrku s brojnim pitanjima na koja im nedostaju potpuni odgovori.
Zakonom o nastavku isplate dokupljenih mirovina uređen je način isplate, visina mjesečnog obroka te tko ima pravo na isplatu dokupljenih mirovina. Tako na isplatu dokupljenih mirovina pravo imaju oni koji su uplaćivali doprinos u trgovačko društvo „Royal – međugeneracijska solidarnost” ili osobe koje su naslijedile mirovinu nakon njihove smrti. Nasljednici HZMO-u trebaju dostaviti pravomoćno rješenje
o nasljeđivanju u kojem se izrijekom navodi da im se u vlasništvo prenose ili pripadaju potraživanja (prema Royalu/ HZMO-u) na osnovi ugovora o dokupu mirovina.
Pravo na isplatu dokupljenih mirovina ne ostvaraju oni korisnici koji su podnijeli tužbu i vode spor pred sudom radi ostvarivanja potraživanja iz ugovora o dokupu mirovine ili su već pravomoćno ostvarili svoje potraživanje pred sudom. Oni koji se odreknu tužbenog zahtjeva u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovog Zakona mogu ostvariti isplatu dokupljene mirovine uz predočenje pravomoćne sudske odluke o okončanju toga postupka odricanjem od tužbe, odnosno ovjerene izjave o odustajanju od naplate potraživanja s osnove sudske odluke, o čemu su dužni obavijestiti HZMO. Korisnici dokupljene mirovine koji se odreknu tužbe i daju ovjerenu izjavu da neće podnositi tužbu nakon stupanja na snagu Zakona mogu ostvariti isplatu dokupljene mirovine uz predočenje ovjerene izjave.
Obrazac izjave je poslan svim korisnicima dokupljene mirovine na kućnu adresu i može se preuzeti na inter- netskoj stranici ili u područnim uredima HZMO-a. Potrebno ga je ispuniti točnim podacima, te ovjeriti kod javnog bilježnika i predati u područni ured. Također, sud kod kojega se vodi postupak dužan je izvijestiti HZMO o svim korisnicima dokupljenih mirovina koji su pokrenuli postupke, dostavljanjem popisa korisnika dokupljenih mirovina koji su ostali pri tužbi i onih koji su se tužbe odrekli u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu Zakona o nastavku isplate do- kupljenih mirovina. Tek će tada, odnosno 28. lipnja, oni koji su povukli tužbe imati pravo na isplatu dokupljenih mirovina.
HZMO poziva da se svi umirovljenici koji imaju dodatnih pitanja oko dokupljene mirovine Royala jave u područne urede, telefonom ili elektronskom porukom.
Milan Dalmacija