Ako ste stariji od 40 godina i ako ste primijetili da vam je vid ponešto zamagljen, postoji velika vjerojatnost da je tome uzrok katarakta – zamućenje očne leće, treći vodeći uzrok sljepoće i skoro neizbježni pratitelj starenja. Ipak, nema razloga za veliku zabrinutost. Operativni zahvati katarakte toliko su se usavršili da je to postala jedna od najsigurnijih operacija koja u 95 posto slučajeva uspješno vraća vid. Štoviše, postoje dobre vijesti: ima naznaka o mogućnosti prevencije katarakte u nekim slučajevima ili barem da se gubitak vida uspori ili operacija odgodi.
Tijekom procesa starenja u leći ljudskog oka događaju se prirodne kemijske promjene. Osim toga leće su godinama izložene ultravioletnim zrakama iz sunčevog svjetla. I jedno i drugo doprinosi zamućenju leća i nastaje katarakta. Jedna od dvije osobe, u dobi preko 40 godina “zaradi” tzv. senilnu kataraktu. Rane simptome nije uvijek lako uočiti. Boje mogu izgledati mutne, zurenje postaje problem, vožnja noću postaje otežana, jer svjetla nadolazećih automobila trenutno zasljepljuju. S vremenom se vid pogoršava dotle da okolni svijet dotičnoj osobi izgleda kao da hoda kroz jaku maglu ili oblake. Zamućene se leće ne mogu učiniti ponovo bistrima.
Jedino liječenje operacija
U ranim stadijima bolesti osoba će vjerojatno biti u mogućnosti nastaviti sa svojim normalnim radom, posebno ako je zahvaćeno samo jedno oko. S vremenom stanje se pogoršava i preostaje jedini izbor – operacija. Ako je sve prošlo bez komplikacija, danas se zbog operacije katarakte ostaje u bolnici svega dan do dva. Ako se komplikacije i jave, to je obično u 24 sata nakon operacije. U 99 posto slučajeva nakon operacije katarakte takve su osobe kandidati za stavljanje u oko posebnih plastičnih leća, obično odmah nakon što se bolesna, zamućena leća odstrani.
Inače, ovakve umetnute umjetne leće nisu za svaku osobu sa kataraktom. Plastične leće su obično za ljude u dobi oko 50 godina ili starije. Poznato je da te leće odlično obavljaju svoju funkciju najmanje 30 godina. Da li se poslije toga događaju neke promjene u njima i koje, za sada se ne zna. Nakon operacije i kontrolnih pregleda kod oftalmologa treba obratiti pažnju na jedan moment. Sunčevo svjetlo i neki oblici umjetnog svjetla koji sadrže ultravioletne zrake mogu oštetiti mrežnicu u oku, osjetljiv unutarnji dio oka koji sadrži nervne niti potrebne osjetilu vida. Prirodne očne leće zaštićuju retinu od zračenja, međutim, kao što smo rekli, za vrijeme operacije one se odstranjuju.
Stoga takva operirana osoba treba neku vrstu zaštite, smještenu između očiju i sunca. Obične naočale, plastične naočale ili sunčane naočale ne osiguravaju potrebnu zaštitu od ultravioletnih zraka iz sunčevog spektra. Postoje posebne naočale sa bezbojnim ili obijenim staklima koje je potrebno nositi. Takve naočale koje ne propuštaju ultravioletne zrake može specijalno napraviti optičar ili se kupe kod specijaliziranih proizvođača.
Riješite se običnih naočala
Nošenje ovakvih naočala na otvorenom može i općenito usporiti nastanak nekih katarakti. Međutim, osoba ne treba čekati dob od 40 godina pa da nosi te naočale. I mladi ljudi u svojim 20-im godinama, ako su u mogućnosti, trebali bi nositi takve specijalne naočale (koje zaštićuju od UV zraka), kako bi spriječili rano oštećenje vida.
Obične sunčane naočale zatamnjuju područje ispred očiju, tako da se zjenice šire pa u oko ulazi tih štetnih zraka čak više nego obično. Općenito, nije preporučljivo za oči, bez obzira da li je obavljena operacija katarakte ili ne, biti izložen pretjeranom ultravioletnom zračenju. Premda veza između ishrane i katarakte nije još čvrsto utvrđena, neki liječnici već pružaju određene preporuke nekim svojim pacijentima na osnovi raspoloživih informacija (u pogledu uzimanja vitamina C itd.).
Uzimajući u obzir do sada postignut napredak, možda će medicinska znanost jednog dana biti u mogućnosti predvidjeti čiji će vid biti poremećen kataraktom. Za sada, takve mogućnosti ne postoje.
Ako imate šećernu bolest, nedostatak nekog enzima, ako uzimate preparat kortizon kroz duže vrijeme, ako ste ozlijedili oko ili ako u obitelji već postoje slučajevi katarakte, tada su šanse da i vi obolite od te bolesti nešto malo veće, nego šanse koje postoje za opću populaciju. Međutim, u većini slučajeva ne preostaje vam ništa drugo nego čekati i vidjeti što će se dogoditi.
Ivo Belan
USAMLJENOST STARIJIH
Čaj i razgovori u vlaku
Dolazak jeseni i hladnijeg vremena znači i sve manje boravka na otvorenom, i zatvaranje u vlatite kuće i stanove. Za starije osobe, pogotovo one koje žive same, to znači i povećanje socijalne izolacije. U zemljama engleskog govornog područja svakog listopada se obilježava tzv. mjesec pozitivnog starenja, a jedna udruga iz Sjeverne Irske odlučila ga je obilježiti na poseban način, organiziranjem „Chat-Tea-Traina“, odnosno druženje starijih od 60 godina uz razgovor i čaj u vlaku.
Organizatori su ideju dobili nakon što su pričali s jednim starijim parom u svom kafiću kojeg drže, a namijenjen je za osobe s demencijom. Oni su im pričali o lijepim druženjima iz mladosti gdje su upoznavali druge ljude na putovanjima vlakom. Tako se rodila i ova ideja, te je vlak organiziran između Londonderryja i 50 kilometara udaljenog Coleraina. Osim uživanja u razgovorima i čaju, putnicima je organiziran i nastup ukulele benda kojeg čine dvije starije osobe, a nakon toga je uslijedio i nastup glumačke družine. Još jedan lijep primjer brige za starije osobe, kojeg teško da ćemo skoro vidjeti u Hrvatskoj.