Na sjednici Nacionalnog vijeća za umirovljenike održanoj 15. travnja 2025, osim rasprave o novom ZOMO-u, članovi SUH-a i MUH-a obaviješteni su i da će se izmjenama Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju od 1. lipnja 2025. godine ispraviti nepravda prema umirovljenicima i starijim osobama koji su prije godinu i pol izgubili pravo na naknadu troškova prijevoza doktoru ili liječenju, koja je bila vezana uz besplatan javni prijevoz vlakovima. Podsjećamo SUH i Matica inzistirali su da se ukine sporna odredba, jer mnogi bolesni i nepokretni nisu mogli koristiti vlakove jer im je bilo nepraktično i nepristupačno se penjati na njega zbog invalidnosti ili su morali pješačiti do prvog vlaka i po nekoliko kilometara.
Od 1. lipnja to će se ispraviti, i to na način da će se pravo za naknadu za troškove prijevoza utvrđivati po prijeđenoj kilometraži i to u visini od 0,025 posto od proračunske osnovice po kilometru između adrese prebivališta osigurane osobe i adrese liječenja, a prema službenim podacima interaktivne karte Hrvatskog autokluba. Proračunska osnovica trenutno iznosi 441,44 eura, što znači da naknada po kilometru iznosi oko 11 centi. Pa će tako za nekog tko mora putovati 50 kilometara naknada iznositi oko pet i pol eura, što otprilike pokriva trošak goriva ili cijene putovanja javnim prijevozom.
Nije uvažen zahtjev umirovljeničkih udruga da se ukine dobna granica od 70 godina (i najmanje 15 godina mirovinskog staža) za ostvarivanje prava na naknadu za bolovanje na teret HZZO-a od 43. dana bolovanja. Ovako i dalje mlađi od 70 godina imaju pravo na bolovanje na teret HZZO-a od 43. dana, a stariji ne. Predstavnica ministarstva kazala je kako su imali slučajeva iskorištavanja bolovanja, pogotovo samostalnih obveznika uplate doprinosa te da u ministarstvu smatraju da je dovoljno što su u travnju 2023. godine podignuli granicu sa 65 na 70 godina.
Zasad nije prošao ni prijedlog umirovljeničkih udruga da SUH i Matica imaju po jednog predstavnika u Upravnom vijeću HZZO-a, odgovoreno je da bi onda i drugi predstavnici osiguranih radnika, ili branitelja mogli tražiti svog posebnog predstavnika u Vijeću, te da već sada postoji kvota od dva mjesta koja se odnose na sve osiguranike. To je malo reći problematično, jer umirovljenička populacija je najbrojnija i ima najviše problema sa zdravljem, zbog čega svakako bi trebala imati predstavnike u tom Vijeću.
I.K.