Filip Dimnić nedavno je izabran za predsjednika Podružnice Sindikata umirovljenika Hrvatske Konavle nakon što zbog zdravstvenih razloga dosadašnji predsjednik Ante Mandić nije više mogao nastaviti obavljati tu dužnost. Kolega Mandić uspješno je vodio ovu SUH-ovu podružnicu na samom jugu Hrvatske i bio je gospar u pravom smislu riječi, uvijek ljubazan, komunikativan, suradljiv. I upravo na Antin nagovor Filip je prihvatio da preuzme kormilo u podružnici, pa smo sigurni da je izabran pravi nasljednik.
„Na nagovor prijatelja i bivšeg predsjednika Ante Mandića prihvatio sam da vodim podružnicu, iako bih volio da me uskoro naslijedi netko mlađi, s više energije“, dodaje ovaj 75-godišnjak.
Baš u travnju 2025. SUH-ove pravnice održale su radionicu Pravnog savjetovališta u Cavtatu, gdje im je Filip ostavio odličan dojam, odnosno da svemu pristupa s puno energija, vitalnosti, ali i da ga kolege iz podružnice jako cijene i poštuju, pa je zaključak ipak da su godine samo broj. Filipov novi angažman proizašao je iz višegodišnje sindikalne aktivnosti, ali i iz želje da se poboljša kvaliteta života starijih osoba u njegovoj zajednici. Filip je rođen 1950. godine u Pridvorju u općini Konavle, ali već desetljećima živi u Cavtatu.
„Imam suprugu, sina, kćer i šestoro unučadi. Supruga je također u mirovini. Živimo mirno i zadovoljno,“ priča Filip, dodajući da uživa u svakodnevici koju provodi u društvu prijatelja i obitelji.
Filip je u SUH-u aktivan već deset godina, a član je postao odmah nakon odlaska u mirovinu privučen zajedništvom, izletima i toplicama, ali i svjesnošću o važnosti sindikalnog organiziranja i borbe za prava umirovljenika.
Podružnica Konavle, koju sada vodi, broji čak 510 članova – najviše u cijeloj Dubrovačko-neretvanskoj županiji. Aktivnosti su brojne i raznolike: nekoliko puta godišnje organiziraju se višednevni izleti u toplice poput Daruvarskih ili Terme Ilidža, kao i jednodnevni izleti u gradove poput Splita, Makarske i Imotskog. Pritom se pazi da cijene budu pristupačne kako bi mogli sudjelovati i oni s nižim mirovinama. Dimnić ističe da bi u budućnosti volio organizirati i izlete izvan Hrvatske.
Radni vijek proveo je u ugostiteljstvu, najduže kao šef kuhinje u Hotelu Croatia, a radio je i u brojnim restoranima diljem Konavala i Dalmacije. Iako je u mirovini već deset godina, i dalje ljeti radi četiri sata dnevno.
„Volim svoj posao i drago mi je da mogu ostati aktivan.“
Upravo zbog tog angažmana osigurao je solidnu mirovinu, ali svjestan je da mnogi nisu te sreće.
„Mnogi moji bivši kolege kuhari i konobari primaju puno manje mirovine. Snalaze se dodatnim poslovima, iznajmljuju apartmane ili pomažu obitelji. Cavtat je predivno mjesto za život, ali nije tako svima. Kad razgovaram s prijateljima iz Slavonije ili Zagreba, poželim im da bar dio godine provedu uz more.“
Kao predsjednik podružnice često je u kontaktu s članovima i svjedoči njihovim problemima. Najčešće su to financijski izazovi i zdravstvene tegobe. Umirovljenici, kaže, nerijetko pomažu djeci i brinu o unucima, dok su umirovljenice posebno aktivne u obiteljskim i kućanskim obvezama. Jedan od većih problema u regiji svakako je manjak smještajnih kapaciteta za starije.
„Dom za starije osobe u Konavlima može primiti samo 80 osoba, a potrebe su znatno veće. Osim toga, i cijene smještaja te njegovo financiranje predstavljaju ozbiljan izazov“, govori nam Filip.
Unatoč svemu, Filip živi aktivno. Svakodnevno se druži s prijateljima na jutarnjoj kavi, rado odlazi na ribolov s barkom, igra balote i uživa u kupanju. Ima i vrt oko kuće, gdje voli provoditi vrijeme. Lov je, kaže, ostavio, ali ribolov je i dalje njegova velika strast. Ljeti, kada je turistička sezona, uz posao na pola radnog vremena pomaže i sinu s iznajmljivanjem apartmana.
Veseli ga i najava novog Zakona o mirovinskom osiguranju, kojim će se konačno uvesti dodatak na mirovine za sve umirovljenike, kao i povoljnija formula za usklađivanje mirovina.
„Bilo bi u redu da dodatak na mirovine po godini staža vrijedi jednako kao aktualna vrijednost mirovine, sve ispod toga nema smisla. Dobro je i što će se ukinuti penalizacija za prijevremene umirovljenike, doduše tek sa navršenih 70 godina, ali i to je pomak. Ono što nije u redu je što su svi očekivali da će se penalizacija ukinuti s izmjenama zakona od 1. srpnja 2025., jer evo čujemo da će ipak to stupiti na snagu početkom 2026. godine“.
Iako pozdravlja svaki pomak, naglašava da to nije dovoljno, pogotovo za one s najnižim mirovinama kojima će novim izmjenama mirovine rasti za 3 posto. Diskriminatornim smatra i odluku da se samo novoumirovljenim majkama omogući 12 mjeseci staža po rođenom djetetu.
„Pa da barem krenu sa 6 mjeseci svima, pa onda podižu, ovako će neke majke dobivati 12 mjeseci, neke 6 mjeseci, a neke ništa“.
Vratimo se na ljepše teme. Dimnić, sa svojim članovima, redovito posjećuje Dom za starije osobe – barem tri puta godišnje – gdje za blagdane doniraju hranu, najčešće bakalar, i tako unose veselje u svakodnevicu korisnika doma.
„Važno je da znaju da nisu zaboravljeni. Sezona nam omogućuje dodatne prihode, ali i priliku da pokažemo solidarnost.“
Njegova predanost radu i zajednici potvrđuje da umirovljenje ne znači kraj, već početak jedne nove, važne uloge te da je bitno i dalje ostati aktivan u skladu s vlastitim mogućnostima.
Mirna Šverko Fluksi