Od 18. do 21. travnja 2016. na četverodnevnom izletu u Austriji i Njemačkoj bilo je tridesetak članova SUH-a iz Pazina, Udruge umirovljenika Pazinštine i drugih ljubitelja putovanja iz Pazina i okolice. Stalna baza bio je hotel Hofwirt u Salzburgu odakle su umirovljenici išli na cjelodnevne izlete, a sam grad su razgledali tek zadnji dan.
Veselo je bilo od samog početka, iako je start putovanja bio zakazan za ranu zoru. Krenuli su put Italije i onda došli do “Bavarskog mora”, jezera Chiemsee, gdje ih je čekao prvi dvorac. Iako je kiša pomalo rominjala, ništa nije moglo poremetiti dobro raspoloženje. Pred dvorcem Herrenchiemsee slikali su se u dvorištu s fontanama i cvijećem. Taj je dvorac dao sagraditi Ludvig II. kao kopiju francuskog Versaja u vrijeme Luja XIV., kralja Sunca. Ono što posebno impresionira je kopija versajske dvorane ogledala.
Drugi dan su posjetili Dachau, prvi koncentracijski logor u Njemačkoj otvoren 1933., a kroz njega je prošlo preko 200 tisuća “nepodobnih” osoba po mišljenje fašističkog režima. Nakon prolaska kroz vrata na kojima je pisalo “Arbeit macht frei” – “Rad oslobađa”, počinjao je gotovo nezamislivi pakao. Samo je mali dio toga prikazan u dokumentarnom filmu o tim neljudskim danima, ali sasvim dovoljno da se svatko iznova zapita kako ljudi mogu u ime ikakve ideologije postati takvi neljudi. Obilazak tog memorijalnog zdanja jednostavno ne može nikoga ostaviti ravnodušnima. Zato je svima dobro došao kratak obilazak Munche- na autobusom i pješke do glavnog trga. Na rasporedu je bilo slobodno vrijeme – do pivnice gdje muški dio uglavnom nije bio zadovoljan kvalitetom piva.
Dvorci Hohenschwangau i Neuschwanstein su bili u centru zanimanja trećeg dana putovanja. Bilo je tu i vožnje fijakerom s konjima, vratolomne vožnje lokalnim autobusom uzbrdo te penjanja u unutrašnjosti impozantnih, ali nedovršenih kraljevskih dvoraca koji čine dio povijesti. Dvorac Grofa visokog labuda je doslovan prijevod naziva Hohenschwangau, a nastao je na ostacima tvrđave Schuangau koja se spominje još u 11. stoljeću.
Zadnji dan putovanja bio je posvećen obilasku Salzburga gdje je sve u znaku Mozarta. Radovi u samom središtu grada nisu omeli masu turista da istraže ovaj grad uz rijeku Salzach. Za kraj: vrlo zanimljiv obilazak rudnika soli u Halleinu nedaleko Salzburga. Obučeni u prevelike hlače i jakne rudarskim vlakom spustili su se 100-ak metara u unutrašnjost, gledali filmove, dva puta jurili posebnim sanjkama još dublje u planinu, a splav ih je vozio preko slanog jezera, da bi se nakon više od sat vremena u podzemlju, vratili na dnevnu svjetlost. (Selvina Benić)