U organizaciji Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) u Tvornici kulture u Zagrebu 1. svibnja 2024. godine obilježen je Međunarodni praznik rada. Riječ je o događaju koji okuplja sindikate, poslodavce i predstavnike vlasti, a na kojem su i ove godine prisustvovali i predstavnici SUH-a.
U uvodnom obraćanju predsjednik SSSH Mladen Novosel je pozvao buduću Vladu da se politike plaća kvalitetno urede, da se dodatno regulira radno vrijeme i plaćanje prekovremenog rada, te da se organizira bolji nadzor provođenja kolektivnih ugovora od strane Državnog inspektorata RH. Vrlo pohvalno je što je u svom govoru spomenuo i umirovljenike, pa je tako kazao kako je reguliranje plaća ključno i za sadašnje radnike, sadašnje umirovljenike, te za sadašnje radnike kao buduće umirovljenike, te da, ako se to ne promijeni, možemo očekivati u budućnosti još više socijalnih slučajeva.
Kako poslodavci varaju
„U privatnom sektoru jedina konstantna koju poslodavci poštuju, što državni inspektorat jedino nadzire, je isplata minimalne plaće, u ovom trenutku to je 840 eura bruto, i to je jedina sigurna isplata od koje umirovljenici mogu očekivati da će iz generacijske solidarnosti nešto doći i njima za isplatu mirovina, jer još uvijek radnici plaćaju 15 posto doprinosa za generacijsku solidarnost. Pa tako često vidimo kako privatnici svojim zaposlenicima isplaćuju minimalce, a ostalo isplaćuju kroz neoporezive dodatke, ili na crno, pa se čudimo kako mirovine ne mogu rasti i zašto nam za isplatu mirovina godišnje nedostaju milijarde. Zato treba uvesti nove uredbe, zakone koji će odrediti koliko će iznositi doprinosi za minimalnu plaću, koliko za srednjesložene, a koliko za višesložene poslove, jer poslodavci sada često isplaćuju istu plaću i nekom sa srednjim obrazovanjem i inženjeru“, kazao je Novosel, zaključivši i da ne treba samo dizati minimalnu, već i medijalnu i prosječnu plaću.
Na Prazniku rada u Tvornici sudjelovali su i Mihael Furjan, predsjednik Hrvatske udruge poslodavaca (HUP), Irena Weber, glavna direktorica HUP-a, Ivan Vidiš, izaslanik predsjednika Vlade RH, Majda Burić, izaslanica Hrvatskog sabora i Martina Ciglerić, izaslanica predsjednika RH. Novosel se u svom govoru obratio i njima, između ostalog kazavši i da se treba preispitati opravdanost postojanja II. mirovinskog stupa, kao i da se omogući veća dostupnost javnog zdravstva i priuštivih stanova. Od svih spomenutih gostiju, tek je Majda Burić u svom govoru spomenula umirovljenike.
Nakon održanih govora dodijeljene su godišnje nagade SSSH – Srce sindikalne solidarnosti i Nagrada SSSH za doprinos u zaštiti na radu. Srce sindikalne solidarnosti je godišnja nagrada SSSH ustanovljenu 1992. godine, a dodjeljuje se pojedincima i organizacijama u zemlji i inozemstvu koje su svojim radom i djelovanjem pridonijele razvoju sindikalnog pokreta temeljenog na solidarnosti i zajedništvu. Nagrada se sastoji od jedne glavne nagrade, te jedne ili više povelja.
Nagrada za Asju
Glavnu nagradu Srce sindikalne solidarnosti ove godine dodijeljena je Sindikalnoj podružnici Ceste Šibenik d.o.o. Sindikata prometa i veza Hrvatske. Uz glavnu nagradu dodijeljeno je i sedam povelja Srce sindikalne solidarnosti, a jednu od tih povelja dobila je i potpredsjednica SUH-a zadužena za regiju Jug Asja Tomin koja je održala i kratki govor.
„Od početka svoga rada u splitskom Brodosplitu učlanila sam se u sindikat, ne zato da bi me štitili već da bih bila dio njihove sigurne obitelji. Puno puta smo pregovarali za plaće, borili se za bolje uvjete rada, pa i prosvjedovali. Bilo je stoga posve prirodno da se odmah po umirovljenju uključim u Sindikat umirovljenika, u nadi da ću i ovdje moći pomoći olakšati život splitskih i svih hrvatskih umirovljenika. No, ovdje je to bilo teže. Prvo, penzije su tako mizerne da sam i sama teško preživljavala, pa sam u stan prigrlila oba sina i njihove obitelji, jer danas mladi teško mogu doći do stana. I danas smo, ne svojom voljom, jedna velika obitelj koja se međusobno pomaže, iako mislim da bi mlade obitelji morale imati dovoljne plaće da žive samostalno, a umirovljenici da od svojih mirovina ne budu gladni i ne skupljaju plastične boce za preživljavanje. Nažalost, što je vidljivo, posebno u ovim danima nesigurne buduće vlade, umirovljenici su kao oni koji su izgradili ovu zemlju i zaradili svoje mirovine minulim radom, gurnuti na marginu i zapostavljeni“, kazala je Asja, te se nakon toga obratila i predstavnicima vlasti koji su sjedili u prvom redu:
Radnici i umirovljenici zajedno
„Vidim ovdje i neke uglednike i nadam se da će osvijestiti kakav je doista položaj ljudi koji bi su starosti trebali živjeti dostojanstveno i sretno. A čula sam nedavno po istraživanju UN-a da su hrvatski starci i starice na 80. mjestu od 143 zemlje u osjećaju sreće vlastitog života. Da ih je 34,8 posto siromašnih. Pa pozivam sve nas ovdje za Međunarodni praznik rada da nikad ne prestanemo biti zajedno, mi radnici i mi umirovljenici, da radom stvorenu sigurnost u starijoj dobi držimo visoko na zastavi naših sindikalnih zahtjeva. Sretan vam svima ovaj radnički praznik!“, poručila je Asja i dobila veliki pljesak.
Igor Knežević