Strah od smrtonosnog koronavirusa ušla je u sve pore društva, a ne čudi da je najviše tjeskobe taj virus uzrokovao starijim osobama, koje su najugroženija populacija. Kao da to nije bilo dovoljno, dodatni potres u živote zagrebačkih stanovnika pa tako i umirovljenika unio je jaki potres koji je 22. ožujka zatresao hrvatsku metropolu. Par dana prije potresa, oprez i strah od koronavirusa, natjerali su„krizni stožer” Sindikata umirovljenika Hrvatske da donese mjere kojima bi se zaštitili zaposlenici, volonteri i svi članovi. Tako je, između ostalog, svim podružnicama SUH-a i županijskim povjereništvima poslana preporuka u kojoj je zatraženo da se do daljnjeg odgode svi susreti i okupljanja članova.
Pozivi u pomoć
Odlučeno je i da svi zaposleni i volonteri u središnjici SUH-a do daljnjega svoj posao obavljaju od kuće, no nije se zaboravilo na naše umirovljenike koji svakodnevno nazivaju pravno i psihološko savjetovalište SUH-a te su te službe i dalje dostupne svima koji traže pomoć i savjete preusmjeravanjem telefona. I doista, nažalost, i psihološko i pravno savjetovalište SUH-a u posljednje vrijeme dobivaju puno više poziva nego što je uobičajeno.
Koronavirus je paralizirao poslovanje u cijeloj Hrvatskoj, a to je na svojoj koži osjetilo i 12 i pol tisuća umirovljenika koji uz mirovinu rade do pola radnog vremena. Već su krenula otpuštanja tih umirovljenika, a mnogi su sad„na čekanju” pa zabrinuto zovu pravno savjetovalište kako bi se potužili na svoju situaciju. Ono što svakako rastužuje sve nas u SUH-u je i činjenica da su se javili brojni umirovljenici raspitujući se o pisanju oporuke, jer strah od koronavirusa ih je nagnao da počnu razmišljati o vlastitoj smrti. Mnogi su se žalili i na mirovinska prava te na preniske mirovine.
I psihološko savjetovalište, kojeg vodi zamjenica predsjednice SUH-a, psihologinja Biserka Budigam, nakon pojave koronavirusa i potresa postalo je „popularnije”, jer se u umirovljenike uvukao strah i sada traže riječi utjehe i savjete kako da se nose s teškim vremenima. Iako je ona ta
koja daje savjete za pregrmiti ovu krizu, i sama Biserka kaže kako osjeća određenu usamljenost, jer već praktički tri tjedna ne izlazi nigdje, a živi sama. No, to liječi telefonskim razgovorima s prijateljicama i kćeri, a kćer joj s vremena na vrijeme dođe s unučadi pred kuću kako bi ih vidjela i mahnula im preko ograde.
Strpljenje je izbavljenje
A što tek reći za sudbinu predsjednice SUH-a Jasne Petrović, koja je morala privremeno odseliti kod kćerke. Njoj su zbog potresa i oštećenja stana nestali voda i plin, ostala je bez grijanja i raspao se lift, a živi na četvrtom katu. Da bi mogla nastaviti raditi preko interneta počela je pisati reklamacije i pritužbe te natjerala mjerodavne službe da joj u par dana osposobe plin, toplu vodu i grijanje, iako su joj prvotno rekli da će za popravak morati čekati do kraja korona krize. Tako se ona opet na glavni broj SUH-a svakodnevno javlja sve češćim pozivateljima koji iznose brojne probleme.
Na preusmjerenom telefonskom broju Pravnog savjetovališta SUH-a dnevno odgovara pravnica Sunčica Rukavina Jurca, a povremeno joj pomaže pravnik Davor Šmuljić. Novinar Igor Knežević prikuplja informacije i radi na uskršnjem broju Glasa umirovljenika. Ožujski broj, javljaju članovi, došao je na brojne adrese, u privatne domove, ali i u domove umirovljenika.
Na tematskoj Facebook stranici SUH-a Pokret protiv siromaštva starijih osoba, koja ima blizu 20 tisuća pratitelja, dnevnim postovima se komunicira sa starijim osobama, čita njihove komentare i odgovara na upite, što sigurno olakšava izolaciju i osamljenost. I dok strah od potresa svakim novim danim slabi, umirovljenici, kao uostalom i svi građani, s nestrpljenjem čekaju kada će se stvari vratiti u normalu i kada će koronavirus nestati ili će se naći lijek za njega.
Sa svih strana – sa srcem
Što rade članovi i aktivisti Sindikata umirovljenika Hrvatske u vrijeme kad im je zabranjeno raditi u službenim prostorijama, a i sami su zbog dobi „osuđeni” na izolaciju – upitali smo regionalne potpredsjednike Biserku Budigam (Sjever), Vladimira Buršića (Zapad), Asju Tomin (Jug) i Matu Obradovića (Istok). Proradili su telefoni.
U Gradu Zagrebu nakon potresa u kojem su stradale kuće dosta članova SUH-a iz četiri podružnice u podsljemenskoj zoni (Oporovec, Miroševec, Granešinski Novaki i Podsljeme) vlasnici su, iako su dobili rješenje o rušenju, sami popravljali krovove i kuće te nastavili stanovati. Podružnica Oporovec organizirala je „tim solidarnosti” kako bi pomagali u susjednom naselju Čučerju koje je više stradalo. Zgrada u kojoj je i prostor Podružnice Centar također je oštećena. Predsjednici drugih podružnica uglavnom komuniciraju s članovima putem telefona, jer su i sami u izolaciji. Podružnica Kraš je organizirala za više potrebitih starijih građana u Novom Zagrebu dostavu hrane iz Doma sv. Ane i iz Doma Park.
Biserka kaže kako je zvala i Bjelovar i Krapinu, no tamo su zamrznuli sve aktivnosti.
Ima i oboljelih
Županijski povjerenik Zlatko Hržić javlja kako su u proteklom razdoblju zbog koronavirusa aktivnosti svih podružnica u Zagrebačkoj županiji svedene na minimum. U podružnicama se održavaju kontakti jedino telefonom, a u cilju prikupljanja informacija o zdravstvenom stanju i potrebama članova. Nažalost, u Samoboru je jedna članica preminula, a u Rugvici je dvoje oboljelih i nalaze se u izolaciji. Također su i dvoje članova Zračne luke Zagreb oboljeli od korone. Bili bi presretni da na tome i ostane.
Potpredsjednik Vladimir Buršić javlja kako su u podružnicama SUH-a u Istarskoj županiji uvedena različita rješenja s ciljem pomaganja članovima u ovoj izvanrednoj situaciji. Dežurstva u kancelariji su uvedena u nekim podružnicama, ali nisu otvorene za primanje članova, osim ako nije nešto hitno, ali su zato telefonski uvijek dostupni.
U Puli volonteri s korisnicima dogovaraju sve što im je neophodno. Voditeljica volontera je telefonski povezana s njima. U svim jedinicama lokalne samouprave organizirana je pomoć najugroženijima – potrebitima putem volontera Crvenog križa, u nekima i preko Dobrovoljnog vatrogasnog društva te socijalne službe jedinica lokalne samouprave. Podružnice međusobno surađuju uglavnom telefonski i razmjenjuju iskustva.
Hrabrost s juga
Sukladno uvođenim mjerama prevencije za suzbijanje korona virusa podružnice s juga Hrvatske pridržavaju se uputa pristiglih od strane Središnjeg ureda SUH-a, javlja se potpredsjednica Asja Tomin.
S obzirom da se radi o rizičnim osobama, podružnica je zatražila za neke članove pomoć drugih udruga, Crvenog križa, stožera Civilne zaštite te drugih, kako bi se uz manje rizičnu mlađu populaciju organizirala pomoć u kupnji namirnica. Tako je splitska podružnica u kontaktu s gradskim kotarima organizirala volontere za pomoć starijima članovima. Preko službene Facebook stranice Podružnice se daju sve druge potrebne informacije.
Podružnica Trogir u suradnji s udrugama civilnog društva brine o svojim članovima u nabavci prehrambenih proizvoda i lijekova, kako bi ostali doma. U manjim mjestima, gdje se svi poznaju, veliku ulogu imaju stožeri civilne zaštite pa tako predsjednici podružnica Omiša, Vrgorca, Žrnovnice i cijele regije Jug, su u kontaktu sa stožerima u svojim gradovima. Svi su aktivni i pokazali su se kao izvrsni organizatori. Ostavili su svoje kontakt telefone svim članovima i uspostavili dežurstva, iako i sami spadaju u rizičnu skupinu.
Dubrovnik se pokazao da je uvijek spreman pomoći te se priključio šivanju maski zajedno sa ženama iz Hrvatske stranke umirovljenika. A za dubrovačke članove SUH-a taj je posao obavila Marijana, tajnica podružnice. Hvala joj. Solidarnost su iskazali i svi predsjednici podružnica krajnjeg juga zemlje, te su u dnevnom kontaktu s članstvom.
Za sada bez oboljelih
Predsjednici podružnica SUH-a regije Istok obaviješteni su o naputku Središnjeg ureda SUH-a o ponašanju članova za vrijeme pandemije, a oni su pak obavijestili članstvo da se prekidaju aktivnosti na dosadašnji način, oglasivši to na vratima prostorija koje koriste za rad, preko društvenih mreža i telefonom. Objavljeni su i dežurni telefoni za slučaj bilo kakvih potreba ili problema, plaćanja članarine, organizirane nabavke ili nečega drugog.
Potpredsjednik Mato Obradović javlja kako su zadovoljni jer je savjesna i odgovorna samoizolacija rezultirala time da za sada nema oboljelih članova.
U gradovima gdje djeluje Crveni križ, oni su preuzeli brigu o pomoći starijim osobama, a snabdijevanje je otežano, ali funkcionira uz pomoć mlađih članova obitelji, susjeda ili prijatelja.
U pojedinim općinama preko Crvenog križa članstvo je snabdjeveno i maskama, a ostali su se snalazili u kućnoj radinosti. Gdje je to bilo moguće, za Uskrs su osigurani i pokloni, negdje u novcu, a negdje u paketima za najpotrebitije.
Predsjednik Županijskog povjereništva SUH-a Brodsko-posavske županije Stjepan Rakitić dodao je kako je u svih desetak podružnica u županiji, s obzirom da je riječ o članovima izrazito starije dobi, sve u znaku strpljivog i savjesnog čekanja da ova pandemija prođe pa da nastave s aktivnostima.
Jasna A. Petrović Igor Knežević