Obitelji žrtava covida-19 iz Ber- gama, grada koji se nalazi u sjevernom dijelu Italije naj- pogođenijem koronavirusom, sredinom lipnja poduzeli su pravne korake kako bi dobili pravdu i zadovoljštinu za svoje umrle. Riječ je o prvoj akciji te vrste u Italiji, gdje je dosad pande- mija odnijela gotovo 35 tisuća života. Nezadovoljni članovi obitelji prvo su osnovali Facebook grupu koja ima 60 tisuća članova, a nakon toga i udrugu pod nazivom “Noi Denunceremo” (“Tužit ćemo”).
I to su upravo učinili, podignuli su 50 pojedinačnih prijava tužiteljstvu u Bergamu u kojima navode što su sve oni i njihovi preminuli članovi obitelji doživjeli, od nedostatka informacija do nedovoljne ili zakašnjele njege. Na toj brojci se neće stati, već se najavljuje i najmanje još 150 prijava.
Split i Koprivnica, ali ne i Zagreb
Što se tiče situacije u Hrvatskoj, zasad se u javnosti nije pojavila nijedna informacija da je itko od obitelji žrtava pokrenuo tužbu za odgovornost zbog smrti svojih voljenih od korona- virusa. Tu ponajprije mislimo na članove obitelji preminulih iz doma za starije u Koprivnici (12 mrtvih) i Splitu (18 mrtvih), jer oni definitivno mogu podnijeti tužbe jer se širenje virusa u ta dva doma mogao spriječiti.
U koprivničkom domu zarazu u dom donio je kuhar. Iako je tjedan dana prije potvrde bolesti završio na bolovanju sa simptomima zaraze, nitko njegovo stanje nije povezao s Covidom-19 pa se zaraza dalje širila među korisnicima. Još gora situacija dogodila se u splitskom domu za starije. Tamo je 15 korisnika imalo simptome bolesti poput povišene temperature, ali se čekalo čak deset dana na reakciju nadležnih i epidemiologa.
Nitko nije kriv?!
Nitko nije posumnjao na koronu cijelo to vrijeme, a da stvar bude gora širenju zaraze pogodovalo je i nepoštivanje
propisa o dozvoljenom broju kreveta u
sobama, pa je tako preveliki broj osoba bio u nedovoljnom razmaku. Sindikat umirovljenika stoga je Općinskom državnom odvjetništvu u Splitu kazneno prijavio ravnatelja splitskog doma Ivana Škaričića, kojeg smatramo odgovornim za ovu tragediju, jer da se reagiralo deset dana ranije spasio bi se dio korisnika od obolijevanja i smanjio broj ljudskih žrtava.
No, inspekcije Ministarstva zdravstva i Ministarstva demografije, nakon jednoipolmjesečnog odugovlačenja, sredinom lipnja konačno su objavile objedinjeno izvješće svojih inspekcija, u kojem navode da nitko nije kriv za tragediju. Time je dakako maknuta sva odgovornost ravnatelja, ali i samih vladajućih koji su nekompetentnog ravnatelja Škaričića, inače diplomiranog arheologa, stavili na to mjesto samo zbog toga što je član vladajuće stranke. Svi oni članovi obitelji koji, i ako se odluče tužiti i tražiti odštetu od državnih tijela odgovornih za domove, nažalost, upravo će zbog izvješća inspekcija teško imati uspjeha u sudskim postupcima.
Igor Knežević