U posljednje vrijeme bilježi se sve više slučajeva zanemarivanja starijih osoba, ali i njihovog fizičkog, psihičkog i ekonomskog zlostavljanja. Nažalost, osobe starije od 65 godina laka su meta predatorima, koji nerijetko budu i članovi njihovih obitelji ili rodbine. Ministarstvo unutarnjih poslova vodi statistiku kaznenih djela u kategoriji osoba starijih od 60 godina. Prema preliminarnim podacima u 2019. godini je kaznenim djelima oštećeno ukupno 39.847 osoba od čega je 9.312 oštećenih osoba starijih od 60 godina, odnosno 23,4 posto.
Problem kaznenih djela nad starijim osobama prepoznala je i država pa je od 1. siječnja 2018. u Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji prvi put uvedena, kao zaštićena, osoba starije životne dobi. Tako je točno određeno da su osobe starije životne dobi oni od 65 godina te su određene veće kazne za djela počinjena prema njima, u odnosu na ostatak populacije.
Tijekom 2019. zabilježeno je 6.273 kaznena djela protiv imovine na štetu starijih od 60 godina, što je na razini godine ranije kad je bilo 6.316 takvih kaznenih djela. Najviše je teških krađa (3.027 slučajeva), krađa (2.357), prijevara (403), oštećenja tuđe stvari (234) i razbojstava (92).
Nažalost, starije osobe slabije su informatički pismene pa ne čudi podatak da su prošle godine 653 osobe starije od 60 godina oštećene kaznenim djelom računalne prijevare. Za usporedbu, godinu ranije bilo je 419 računalnih prijevara, pa je vidljiv ogroman skok u prošloj godini.
Porast nasilja u obitelji
Zabilježeno je i 264 slučaja kaznenih djela protiv života i tijela, od čega 101 teška tjelesna ozljeda, 129 tjelesnih ozljeda, 10 teških ubojstava i 7 ubojstava i 10 slučajeva nepružanja pomoći.
Kaznenim djelima protiv osobne slobode oštećeno je 908 osoba starijih od 60 godina, od čega kaznenim djelom prijetnje njih 873. Godinu ranije prijavljeno je 710 slučajeva prijetnji pa je i ovdje vidljiv rast ove vrste kaznenog djela.
Na naš upit MUP-u da nam dostavi podatke prema spolu o kaznenim djelima protiv braka, obitelji i djece na štetu starijih osoba, dobili smo odgovor da ne raspolažu tim podacima, tako da nažalost, iako su većina oštećenih ovim kaznenim djelima žene, ne znamo njihov točan broj po kategorijama. Kaznenim djelima protiv braka, obitelji i djece oštećene su 222 osobe starije od 60 godina (108 u 2018. godini), odnosno 218 osoba je oštećeno kaznenim djelima nasilja u obitelji, a četiri osobe kaznenim djelom ostavljanja u teškom položaju bliske osobe.
Osim kaznenih djela nasilja u obitelji, MUP nam je ustupio i podatke za prekršajna djela nasilničkog ponašanja u obitelji. Tako je 2018. godine evidentirano ukupno 11.270 žrtava prekršajnog djela nasilja u obitelji, od kojih su 10,6 posto (odnosno 1.200 žrtava) osobe starije od 65 godina. U 2019. godini od ukupnog broja žrtava nasilja u obitelji (njih 10.533) 10,8 posto su osobe starije životne dobi, odnosno njih 1.138.
A gdje je ekonomsko nasilje?
No, ono što MUP nažalost ne vodi, su statistike o ekonomskom nasilju nad starijima. Tu prije svega mislimo na ugovore o doživotnom i dosmrtom uzdržavanju, koji su često oruđe nasilnim članovima obitelji, vlasnicima domova i drugim „skrbnicima” koji postaju nasilni prema osobama starije životne dobi.
U javnosti najpoznatiji slučaj takvog nasilja dogodio se u Lici, gdje je starija osoba nakon potpisa ugovora o doživotnom uzdržavanju bila izložena teškom obliku nasilja tako što su je vezali za radijator, ne bi joj ostavljali drva za ogrjev kako bi se smrzla. Činili su sve da ta osoba ne preživi kako bi dobili zemlju i druge vrijedne stvari koje su bile navedene u ugovoru.
Iako, vidimo iz ovog primjera, ugovori o doživotnom uzdržavanju mogu biti okidač za nasilje, ugovori o dosmrtnom uzdržavanju još su gori jer osoba čim potpiše ugovor, odmah, a ne nakon smrti, prepušta svoje nekretnine davatelju uzdržavanja. Zbog toga je SUH i pokrenuo inicijativu za izmjene i dopune Zakona o obveznim odnosima, kojima bi se ukinuo institut ugovora o dosmrtnom uzdržavanju.
Pravnici u Pravnom savjetovalištu Sindikata umirovljenika Hrvatske stoga redovito upozoravaju starije osobe da ne potpisuju ugovore o dosmrtnom uzdržavanju, a onima koji potpisuju ugovore o doživotnom uzdržavanju poručuju da prije potpisivanja se dobro upoznaju sa sadržajem teksta.
„Dan kao san”
Iz MUP-a su nam potvrdili kako vode sustavnu brigu o građanima treće životne dobi kroz širi spektar preventivnih mjera – od interaktivnih edukacija, javnih manifestacija, medijskih nastupa, publikacija, predstava i savjetovanja – uz glumce, pjevače, zabavljače i javne osobe, nastoje osnažiti i senzibilizirati starije osobe da ne postanu žrtve raznih oblika prijevara i zlouporaba.
Jedan takav preventivni projekt jest „Dan kao san – Prijevare građana treće životne dobi”, koji već šest godina provodi Služba prevencije Ravnateljstva policije. Projekt je usmjeren na podizanje svijesti starijih osoba i osoba s invaliditetom kako ne bi postale žrtve primarno imovinskog, a potom i drugih oblika kriminaliteta. Upravo iz tog razloga kroz ovakve aktivnosti nastoje podići svijest starijim osobama o samim karakteristikama počinitelja, odnosno da se nerijetko radi o simpatičnim i komunikativnim osobama koje lako zadobivaju povjerenje usamljenih starijih osoba.
Za kraj smo od MUP-a zatražili i informaciju u koju kategoriju kaznenog djela će smjestiti smrt šest osoba u domu za starije u Andraševcu. Odgovorili su nam kako su uhićene dvije osobe (vlasnici) zbog sumnje u počinjenje teškog kaznenog djela protiv opće sigurnosti, a u svezi kaznenog djela dovođenja u opasnost života i imovine općeopasnom radnjom ili sredstvom.
Igor Knežević