Nekadašnji HDZ-ov gradonačelnik Omiša i član predsjedništva županijskog HDZ-a Ivan Škaričić (64) u ponovljenom je postupku na splitskom Županijskom sudu 1. veljače 2024. osuđen nepravomoćno na pola godine zatvora s rokom kušnje od godinu dana, i to zbog zlouporabe položaja i ovlasti koje je počinio prije više od 20 godina kada je bio na vlasti. Osim ove simbolične uvjetne kazne, Škaričić mora u roku od 15 dana presude Gradu Omišu platiti 10 tisuća i 677 eura protupravne koristi koju je ostvario kaznenim djelom. Prvi je put, krajem rujna 2018. godine, bio osuđen na godinu dana zatvora s rokom kušnje od dvije godine, no ta je presuda ukinuta.
USKOK ga je optužio da je kao gradonačelnik u razdoblju od 10. srpnja 2008. do 12. ožujka 2013. godine s tvrtkom “Modus d.o.o.” zaključio dva ugovora o istraživanju javnog mnijenja, iako je “bio svjestan da Gradu Omišu takva istraživanja nisu bila potrebna”. USKOK je smatrao da je oštetio Grad Omiš za ukupno 80 tisuća kuna. No, to je ništa prema šteti koju je, smatra Sindikat umirovljenika Hrvatske, Škaričić počinio dok je bio ravnatelj Doma za starije i nemoćne „Split“ u Vukovarskoj ulici. Naime, SUH je 19. svibnja 2020. godine podnio kaznenu prijavu protiv Škaričića Općinskom državnom odvjetništvu u Splitu, a zbog kaznenog djela protiv zdravlja ljudi.
Umrlo 18 osoba
U prijavi je SUH naveo kako je proboj koronavirusa u Dom za starije i nemoćne službeno otkriven 7. travnja kad je objavljeno kako je zaraženo desetoro korisnika. Splitski Dom u međuvremenu je postao jedno od najsmrtonosnijih žarišta zaraze koronavirusom u Hrvatskoj – te je u trenutku slanja kaznene prijave bilo registrirano 69 zaraženih, a umrlo osamnaest korisnika. Ravnatelj Škaričić javno je priznao da su nekoliko dana prije primijetili povišenu temperaturu kod više korisnika, ali to nisu prijavili epidemiološkoj službi, jer nisu posumnjali na COVID 19.
Škaričić se branio činjenicom da on nije liječnik i ne može odgovarati na stručna pitanja, iako je temeljem funkcije koju obnaša odgovoran za sve što se u Domu dogodi. U prijavi SUH-a piše kako je bilo „točno međutim da nije kompetentan za svoj posao, jer je imenovan za ravnatelja bez natječaja i kvalifikacija jer je po struci „diplomirani arheolog i historičar“ (Izvor: Hrvatski sabor).
Problematično je i što inspekcija Ministarstva zdravstva vezano uz slučaj smrti korisnika nije utvrdila nikakve propuste te ustvrdila da „onaj dio zdravstveno inspekcijskog nadzora koji se odnosi na funkcioniranje Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije i liječnice Doma zdravlja u Splitu je gotov i tijekom istog nisu nađeni elementi krivog postupanja. Sve je sa zdravstvenog aspekta rađeno u skladu s propisima“.
Ima mrtvih, nema propusta
Dapače, niti inspekcija Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku u svom inspekcijskom nadzoru nije našla nikakve propuste i utvrdila je da „osobe koje su radile na ovom slučaju drže kako su u splitskom Domu poštovali sve upute Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku koje se tiču sprječavanja zaraze korona virusom“.
Dakle, prema nalazima dviju inspekcija nisu nađeni nikakvi propusti, a zaključno s danom 18. svibnja 2020. godine u Domu je bilo 69 zaraženih, a preminulo 18 korisnika od koronavirusa, čime je potvrđeno da je navedeni Dom najveće žarište i „umiralište“ od koronavirusa u Republici Hrvatskoj i apsolutno treba preispitati odgovornost ravnatelja navedenog Doma za ovu tragično nastalu situaciju, osobito stoga jer postoje indicije da se neslužbeno sumnjalo na postojanje virusa i desetak dana prije njegovog službenog otkrivanja u Domu. Tih desetak dana bi vjerojatno spasilo dio korisnika od obolijevanja i smanjilo broj ljudskih žrtava“, stoji u kaznenoj prijavi, u kojoj se zahtijeva i žurno postupanje Državnog odvjetništva Split, s obzirom da je u pitanju postojanje teškog kaznenog djela.
Podobnost, a ne stručnost
Osim SUH-a brzo je reagirala i Hrvatska udruga ugovornih ordinacija (HUUGO), koja je podigla kaznenu prijavu protiv župana Splitsko-dalmatinske županije Blaženka Bobana, ravnatelja Škaričića, ravnatelja Doma zdravlja Marka Rađe, njegovog pomoćnika Dragomira Petrica, ali i pokojnog gradonačelnika Zagreba Milana Bandića, koji su prijavljeni na temelju Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti, ali i ostalih članaka zakona koji pojašnjavaju kaznenu odgovornost rukovodećih političkih osoba i osobnu kaznenu odgovornost istih i ravnatelja ustanova u kojima je došlo do širenja zaraze i smrtnih slučajeva kao posljedice takvog postupanja.
U istoj prijavi HUUGO je optužio Bobana, Škaričića, Rađu i Petrica za nepotizam i dodjeljivanje položaja po političkoj podobnosti, a ne stručnosti.
“Zbog propusta i nepoštivanja protokola postupanja koje je trebao donijeti župan i krizni stožer SDŽ, u vrijeme epidemije došlo je do eskalacije zaraze po eksponencijalnom rastu čak i sa smrtnim posljedicama korisnika u Domu za nemoćne. Došlo je i do loših naknadnih odluka premještanja korisnika iz Splita u novu lokaciju “Biokovku” koja je udaljena 60 km od bolnice Križine, a što može dovesti do mogućeg proboja zaraze u druga mjesta“, stajalo je između ostalog u njihovoj prijavi, koju je prenio Večernji list.
Ni SUH-ova ni HUUGO-va prijava nisu imale učinka, ali je sad Škaričić nepravomoćno osuđen za neka (ne)djela koja je radio dok je bio gradonačelnik Omiša.
Igor Knežević