Zbog posebnih okolnosti uzrokovanih pandemijom koronavirusa Sabor je 30. travnja 2020. godine jednoglasno sa 123 glasa „za” donio Zakon o interventnim mjerama u ovršnim i stečajnim postupcima kojima se za vrijeme trajanja posebnih okolnosti na tri mjeseca odgađaju ovrhe na plaće i mirovine.
Zakon je stupio na snagu 1. svibnja, a na njegovo hitno donošenje utjecala je i inicijativa koju je Sindikat umirovljenika Hrvatske uputio Vladi 17. travnja. Bila je to odlična vijest za 21.136 umirovljenika nad kojima je Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje provodio ovrhe. Zbog malih mirovina, ovrše- ni umirovljenici doslovno su morali moliti za milost kako bi preživjeli.
Tako se našem Sindikatu javio umirovljenik Stipe K. (81) iz Rijeke koji je prvi put nakon 15 godina dobio cijelu „moguću” mirovinu u iznosu od 1.200 kuna. Stipe je zbog ovrhe mjesečno dobivao samo 170 kuna, a da bi preživio pomagale su mu časne sestre u čijem se samostanu u Rijeci hranio. No, 4.000 kn se i
digao 3.000 kuna kredita, a sada mora vratiti čak 36.000 kuna. Otkrio je kako će mu ova tri mjeseca odgode pomoći da plati struju, jer će mu je u protivnom isključiti. U kakvoj lošoj materijalnoj situaciji se nalazi govori podatak i da nema televizor, jer si ga ne može priuštiti.
Kako do novca
Slavica B. (64) iz Zagreba skupilaje 30 godina staža u jednoj tvornici, a kada je tvrtka propala proglasili su je tehnološkim viškom. Kako nije mogla naći drugi posao, uzelaje pripadajuću mu- ževu obiteljsku mirovinu koja je iznosila svega 800 kuna, a par godina kasnije kad je stekla uvjete prebacila se u prijevremenu mirovinu. Posljednjih deset godina na svojoj je koži osjetila kako je to biti ovršen pa ju je mjera o obustavi ovrha jako oraspoložila.
No, kad je 1. svibnja pogledala stanje na svom zaštićenom računu, sjeo joj je isti iznos koji je dobivala i prethodnih mjeseci, tako da je pomislila da je ipak ovršena. No, nitko joj nije dao precizne upute pa tako nije znala da su preostala sredstva koja bi inače bila ovršena završila na njenom drugom, glavnom računu, na koji je već zaboravila da ga ima.
Na telefon SUH-ajavili su se brojni ovršeni umirovljenici s problemom poput Slavice, kojima se nije javno objasnilo kako podizati novce ova tri mjeseca dok im ovrhe ne sjedaju na mirovine. Većina njih ili nema karticu ili su zaboravili lozinku jer ne koriste glavni račun već godinama pa će morati u banku s osobnom iskaznicom kako bi podigli novac.
Umirovljenik Ivan Ć. iz Bjelovara nam se javio i kazao kako je njegov dug prvotno bio mali, ali mu je posljednjih 15 godina narasla kamata i više je ne može isplaćivati. Predložio je da se uvede zakonski cenzus ispod kojeg se ne može ovršiti mirovina. SUH je već to predlagao i ponovno će se založiti da se ustanovi cenzus u visini od 2.485 kuna koliko iznosi hrvatska linija siromaštva.
Sindikatu se javio i jedan profesor iz Splita koji ima ovrhu od 600 kuna već šest godina, jer je bio jamac za kredit znancu. Kazao nam je dajedva preživljava s punom starosnom mirovinom te je predložio da se odluka o obustavljanju ovrhe na mirovinama produži do kraja godine.
Produženje do kraja pandemije
SUH je, u ime svih ovršenih umirovljenika, 15. svibnja uputio novu inicijativu vladajućima u kojoj podsjeća da je u zakonu predviđeno da se mjera obustave ovrha može produžiti za tri mjeseca. U njoj piše kako u Republici Hrvatskoj ima gotovo 22.000 osoba čije su mirovine opterećene ovrhama, a u dobnoj skupini 65+ visoka je i stopa rizika od siromaštva od 28,1 posto, a prosječan udjel neto mirovine u prosječnoj neto plaći iznosi samo 38 posto.
„Ovršeni umir
Mnogi su si prvi put priuštili normalan obrok u vlastitom domu ili ponovno uključili struju. Apeliramo na vas da svakako produžite primjenu zakona na još tri dodatna mjeseca svojom odlukom, odnosno do kraja trajanja posebnih okolnosti kako bi se na taj način bar donekle olakšao položaj brojnih umirovljenika i starijih osoba u ovim uvjetima svjetske pandemije koronavirusa”, stoji u inicijativi SUH-a.
Nakon što smo višekratno kontaktirali Vladu, od press službe smo dobili odgovor kako Vlada još razmatra mogućnost dodatnog produljenja mjere za odgodu ovrhe nad mirovinom. Odgovor se čeka.
Igor Knežević