Jedna 90-godišnjakinja koja je smještena u Domu za starije osobe u Dugom Selu bila je žrtva već često viđene prijevare oko ugovora o uzdržavanju. Naime, u šturom policijskom priopćenju objavljeno je kako je 60-godišnjak kao službena osoba (čitaj: bilježnik!) na poticaj 56-godišnjaka došao u Dom za starije Dugo Selo, gdje je oštećenoj dao na potpis ugovor o dosmrtnom uzdržavanju, iako su se u samom sadržaju dokumenta nalazila prava iz ugovora o doživotnom uzdržavanju.
Nažalost, 90-godišnja baka ga je potpisala misleći da potpisuje ugovor o doživotnom uzdržavanju, kojim će u zamjenu za njezin stan u Varaždinu ona dobiti bolju skrb i novac. No, odmah po potpisivanju ugovora o dosmrtnom uzdržavanju imovina prelazi u posjed davatelja uzdržavanja pa je 60-godišnjak u ovlaštenom uredu ovjerio dokument, te onda još i izmijenio ugovor promijenivši mu pravnu osnovu.
Izmijenjeni ugovor proslijedio je na Građanski odjel Općinskog suda u Varaždinu na uknjižbu, a tom je uknjižbom 56-godišnjak postao vlasnik stana. Nakon toga je 60-godišnjak na zahtjev 56-godišnjaka izradio novi darovni ugovor kojim je 56-godišnjak darovao 48-godišnjoj ženi nekretninu, iako je znao da je do nje došao nevjerodostojnim ugovorom. Na temelju tog ugovora 48-godišnjakinja je postala vlasnica stana. Prikrivanje tragova se nastavlja.
Profesionalni lešinari
Putem Agencije za promet nekretninama je navedeni stan prodala za iznos od 40.000 eura te na taj način oštetila 90-godišnju umirovljenicu. Baka je sve prijavila policiji, te su protiv dvojice muškaraca i 48-godišnakinje nadležnom državnom odvjetništvu u Varaždinu podnijete kaznene prijave za kaznena djela zlouporaba položaja i ovlasti te prijevare. Baka će, nadamo se, uskoro dobiti svoj stan natrag, no ono što je indikativno u cijeloj priči je da su prevaranti bili očito osoba koja je poznavala baku u domu, odnosno vjerojatno je tamo radila, te službena osoba koja je obavila pravni dio priče.
Kako su brojni slučajevi pokazali, predatori obično i jesu osobe iz domova ili čak bliske rodbine ili obitelji, koji koriste neznanje ili demenciju starijih osoba i tjeraju ih na potpisivanje štetnih ugovora o uzdržavanju, prije svega dosmrtnom, kako bi se odmah domogli njihovih nekretnina i imovine, a starije osobe često ne dobiju ikakvu skrb.
Upravo zbog toga SUH i MUH se već godinama zalažu za ukidanje instituta dosmrtnog uzdržavanja, kao i donor- miranje ugovora o doživotnom uzdržavanju, kojim bi se, između ostalog, zabranilo pružateljima socijalne skrbi, zdravstvenim djelatnicima, odvjetnicima ili javnim bilježnicima, kao i članovima njihovih obitelji, te osobama osuđenima za kaznena djela protiv života i tijela te kaznenog djela protiv državne ili privatne imovine sklapanje takvog ugovora. Traže i da davatelj uzdržavanja ne može imati istovremeno dva ili više važećih ugovora o doživotnom uzdržavanju, kako bi se spriječilo lešinarenje starijih od profesionalnih prevaranata.
Tako su SUH i mUh 2. ožujka 2021. godine ponovno uputili jubilarni, deseti put, inicijativu za izmjene i dopune Zakona o obveznim odnosima, nadajući se kako će Vlada i ministar pravosuđa i uprave konačno riješiti ovaj veliki problem.