Na zahtjev predstavnika Sindikata umirovljenika Hrvatske i Matice umirovljenika u Upravnom vijeću Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje (HZMO) 10. travnja 2020. godine je članovima Upravnog vijeća dostavljena informacija o vlasništvu HZMO-a nad domovima za starije i nemoćne osobe. Umirovljeničke udruge su, naime, zatražile da se hitno usvoji zakon kojim bi se ukupno vlasništvo nad domovima „spustilo” na županije kao osnivače, odnosno nad same domove. Poznato je da je 2001. godine Republika Hrvatska prenijela osnivačka prava nad domovima na županije, ali je zaboravila uz obveze spustiti i prava, tj. vlasništvo nad tim istima domovima.
Tako su se živahni HDZ-ovi mladi liberali koji su osvojili čelna mjesta u HZMO-u za zadnje HDZ-ove vlade, počeli veseliti kako će sada moći zarađivati i na domovima, pa su im ponudili da otkupe svoje zgrade ili im plaćaju najamninu, njima u HZMO! Možete li to zamisliti da na domovima izgrađenim radničkim novcem iz mirovinskih doprinosa, razigrani dečki žele zarađivati. Profit pod svaku cijenu! A to što su domovi zablokirani u radu, održavaju zgrade, nastoje proširiti kapacitete, ne mogu aplicirati za europske projekte i fondove, to nije njih briga. Eto, čak krajnje bahato za 40. sjednicu Upravnog vijeća uputili su opširno obrazloženje zašto su svi domovi njihovi i zašto oni na njima trebaju zarađivati.
Preuzeli vlasništvo bez obaveze
„HZMO na području Republike Hrvatske ima u vlasništvu 31 nekretninu (objekt) koje koriste ustanove – Domovi za starije (i nemoćne) osobe za obavljanje svoje djelatnosti. Zemljišnoknjižni status predmetnih nekretnina je sljedeći:
- u zemljišnim knjigama Zavod je upisan kao samovlasnik 20 objekata
- Zavod je suvlasnik nekretnine u Novigradu u suvlasničkom omjeru: Grad Novigrad 49,50%, Dom za starije i nemoćne osobe 20,50% i HZMO 30%.
- u 6 slučajeva u zemljišnim knjigama je upisano samo zemljište bez objekta, a kao nositelj vlasništva upisan je pravni prednik Zavoda, stoga je prije raspolaganja prethodno potrebno urediti zemljišnoknjižno stanje,
- za 4 nekretnine domova utvrđuje se vlasništvo, Zavod raspolaže određenom dokumentacijom temeljem koje će se pokušati izmijeniti zatečeno zemljišno knjižno stanje’.
Krajem 2015. godine izvršena je procjena tržišne vrijednosti. Ukupna tržišna vrijednost objekata domova koji su u vlasništvu (suvlasništvu) HZMO-a je 1,6 milijardi kuna, a četiri nekretnine za koje se još utvrđuje vlasništvo procijenjeno je na 122,4 milijuna kuna, ukupno, dakle, 1,74 milijarde kuna.
Šefovi HZMO-a otvoreno priznaju kako su im se u proteklom razdoblju obraćale jedinice lokalne i područne samouprave sa zahtjevima da se na njih bez naknade prenese vlasništvo nad navedenim nekretninama, što su oni odbijali s obrazloženjem da ne mogu prenijeti vlasništvo bez naknade pa su zato predlagali uspostavu zakupnog odnosa pa čak i kupoprodaju.
Upisalo ih u zemljišne knjige
Znate li zašto domovi koji obavljaju svoje socijalne usluge izravno vezano uz nekretnine, ne mogu doista i raspolagati tim nekretninama? Eto odgovor HZMO-a. „Člankom 36. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o socijalnoj skrbi određeno je da će Vlada Republike Hrvatske ili ministarstvo koje ona ovlasti, prenijeti odlukom svoja osnivačka prava nad domovima socijalne skrbi na jedinice i to s 1. siječnjem 2002… Iako su prema članku 78. Zakona o ustanovama domovi umirovljenika postali javne ustanove čiji je osnivač Republika Hrvatska, Republika Hrvatska nije postala vlasnik nekretnina u kojima domovi obavljaju djelatnost”.
Dakle, da zbrka bude potpuna, jedinice područne (regionalne) samouprave nisu postale vlasnici tih nekretnina, već su postali vlasništvo mirovinskog Zavoda, jer su, navode „u svrhu rješavanja stambenih i socijalno-zdravstvenih potreba umirovljenika, pravni prednici Zavoda, investirali u izgradnju objekata domova umirovljenika sredstvima za stambenu izgradnju namijenjenim za zadovoljavanje stambenih potreba korisnika mirovina i invalida rada.
Ironija bez presedana
I tako je HZMO čudnim putevima hrvatske birokracije postao upisan u zemljišne knjige općinskih sudova kao vlasnik svih domova umirovljenika. Kako članak 35. Zakona o vlasništvu propisuje da su Republika Hrvatska i druge osobe javnog prava, u odnosu na nekretnine u njihovu vlasništvu, dužne postupati kao dobar domaćin i odgovaraju za to, HZMO uporno odbija zahtjeve za prijenosom bez naknade svog prava vlasništva na osnivače domova za starije (i nemoćne) osobe. Dakle, gle ironije, skrbe kao dobar vlasnik o svojoj (javnoj) imovini.
A rješenje je tak
Jasna A. Petrović