U povodu Međunarodnog dana starijih osoba 1. listopada 2020. u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike održana je konstituirajuća sjednica Nacionalnog vijeća za umirovljenike i starije osobe na kojoj je za predsjednicu u sljedećem mandatu izabrana predsjednica Sindikata umirovljenika Hrvatske Jasna A. Petrović, a za potpredsjednicu državna tajnica Ministarstva Majda Burić.
Na sjednici se članovima uvodno obratio ministar Josip Aladrović te istaknuo kako se Međunarodni dan starijih osoba obilježava prvenstveno radi suočavanja zajednice s izazovima starenja stanovništva u 21. stoljeću i podizanja svijesti o problemima s kojima se starije osobe svakodnevno susreću. Obnavljanjem Vijeća Vlada RH pokazala je da ne bježi od problema koji muče umirovljenike, već želi nastavak dijaloga i njihovo sustavno rješavanje, te će snažno stajati uz rad Vijeća pružajući svu potrebnu podršku.
“Naš interes i cilj je uspostaviti neku vrstu socijalnog dijaloga s umirovljenicima što bi trebalo imati za cilj poboljšanje i unaprjeđenje mirovinskog sustava i sustava socijalne skrbi i svih onih sustava koji se brinu o starijima. Siguran sam da ćemo u konstruktivnom dijalogu doći do ciljeva i da ćemo relativno brzo imati nekakve konkretne rezultate”, poručio je Aladrović.
Loša prognoza za starije
Na sjednici je usvojen Poslovnik o radu Vijeća, a nakon toga je predstavljen rad Povjerenstva za sprječavanje
suzbijanja epidemije Covid-19 nad starijim osobama i osobama iz drugih ranjivih skupina. Profesor prim. dr.sc. Branko Kolarić, koordinator tog Povjerenstva, kazao je kako je kronološka dob najznačajniji prediktor teške kliničke slike i smrtnog ishoda korone. Naglasio je kako starije osobe u institucijama imaju lošiju prognozu od osoba iste dobi i komorbiditeta izvan institucija. Kolarić drži da je jako pozitivan pokazatelj kako je le- talitet u domovima 23 posto, dok je u EU prosječno dvostruko veći, što pripisuje našim dobrim programima zaštite. Predstavnici umirovljenika su napomenuli kako se predložene mjere odnose poglavito na starije osobe u institucionalnom smještaju, a koje čine samo nešto malo više od dva posto starijih osoba od 65 godina, te izrazile nadu kako će se jednako ozbiljno razraditi mjere za preostalih 98 posto starijih osoba.
Na zahtjev umirovljeničkih udruga SUH-a i MUH-a, Katarina Lipa iz Državnog zavoda za statistiku je opširno prezentirala novu metodologiju izračuna plaća, koja je imala utjecaja na novi način izračuna usklađivanja mirovina. Petrović je naglasila kako iz Državnog zavoda smatraju da su time što su u trećem mjesecu stavili obavijest o promjeni metodologije na dno svoje web stranice – izvršili svoju zadaću pravodobnosti i tran- sparentnosti u informiranju, ali to nije tako, jer je stvorena zabuna među umirovljenicima koji su smatrali da su prema staroj metodologiji trebali dobiti povećanje od oko tri posto, a ne samo 1,41 posto. No, prema računici statističara da nije bilo promjene
metodologije, stopa usklađivanja mirovina bi iznosila samo 1,2 posto. Zaključak je Nacionalnog vijeća da se ubuduće poradi na pravovremenosti i transparentnosti informiranja u tom segmentu.
Kada nove obiteljske mirovine?
Pod razno je između ostalog dogovoreno da se što prije obnovi i nastavi rad radne skupine za izradu novog modela obiteljskih mirovina te da se pokrene rasprava o novom modelu usklađivanja mirovina. „Mi tražimo da se smanji tempo opadanja realne vrijednosti mirovine u odnosu na plaće. U srpnju je udio prosječne mirovine u prosječnoj plaći bio 37,44 posto, što je najniže u Europskoj uniji”, zaključila je Petrović.
Na zahtjev umirovljeničkih predstavnika u Nacionalnom vijeću, za sljedeću sjednicu od strane HZZO-a i Ministarstva zdravstva treba se prezentirati analiza učinka povećanja cenzusa dopunskog zdravstvenog osiguranja od 1. svibnja ove godine, jer pokazatelji ukazuju na daljnji pad broja građana kojima se dopunsko osiguranje namiruje iz državnog proračuna.
Također, očekuje se informacija o načinu spuštanja vlasničkih prava nad javnim domovima na županije. Na kraju je predloženo i prihvaćeno da se do 15. listopada dostave prijedlozi svih članova Nacionalnog vijeća za budući program rada. Sljedeća sjednica očekuje se početkom studenog.