U drugom tjednu siječnja 2024. godine pojavili su se bombastični naslovi u pojedinim hrvatskim medijima kako će novi umirovljenici ostati bez svoje mirovinske štednje iz drugog stupa, navodeći da oni koji su se odlučili primati mirovinu iz oba stupa, a 12 mjeseci od svog izbora ne potpišu ugovor o mirovini s mirovinskim osiguravajućim društvom (MOD-om) ostaje bez svoje štednje, jer će im je oduzeti država. Nastala je panika, i to najveća među umirovljenicima koji su već godinama u mirovini, uglavnom u prvom stupu. SUH-u je stizalo na desetine poziva, mailova, i upita na SUH-ovu Facebook stranicu Pokret protiv siromaštva starijih osoba, gdje preplašeni umirovljenici pitaju hoće li izgubiti cijelu mirovinu!
Nemir i strah najugroženijih
Iako je očigledno ovdje bila riječ i o novinarskom senzacionalizmu, nije isključeno i da iza svega stoji moćna financijsko-bankarska industrija jer je cilj postignut. Naslovi o oduzimanju mirovina iz drugog stupa od strane države unijeli su ogroman nemir i strah za egzistenciju kod brojnih umirovljenika. Mnogi umirovljenici koji ne poznaju dobro mirovinski sustav, a pritom su uglavnom umirovljeni u prvom stupu, krivo su shvatili da će im, dakle, netko oduzeti mirovinu, a mnogi od njih nikad ni nisu uplaćivali doprinose za drugi stup. Oni koji jesu, zbog nedovoljnog poznavanja svejedno su se osjetili ugroženo, da im netko otima njihovu „osobnu i nasljednu“ štednju.
Prava istina je da je Vlada od 1. siječnja 2024. izmijenila četiri zakona kojima prije svega želi ojačati štetni drugi mirovinski stup. A u ovom slučaju riječ je o sitnoj izmjeni koja se odnosi samo na desetak, maksimalno dvadesetak umirovljenika (nema službene javne evidencije) onih koji su se odlučili na mirovinu iz oba stupa, ali iz određenih razloga nisu potpisali ugovore s MOD-ovima. S obzirom da tih nekoliko slučajeva je odugovlačilo s potpisivanjem ugovora, neki čak i preko godinu, dvije dana, Vlada koja je vlasnik HR MOD-a je u dogovoru s MOD-om Raiffeisen banke odlučila tome stati na kraj, te im dati rok od 12 mjeseci da potpišu ugovor s MOD-om. A time se ujedno nastavila kampanja za promicanje drugog stupa, koji je samo 2023. godine napustilo više od 80 posto svih novih umirovljenika.
Mnogi od zabrinutih umirovljenika javljali su se SUH-u, čak i bijesni, što im netko pokušava oteti ono što je njihovo, ne shvaćajući da je sustav već odavno takav da ako se u trenutku umirovljenja odlučite na mirovinu samo iz prvog stupa, sva sredstva iz drugog stupa idu u državni proračun, ali vam se računa kao da ste cijelo vrijeme dok ste radili bili osigurani samo u prvom stupu i uplaćivali ne 15, nego 20 posto doprinosa i na to imate dodatak od 27 posto. Do ove godine, pak oni koji su se odlučivali na dvostupačne mirovine, dobivali su dodatak na drugi stup 20,25 posto, ali se sada i taj postotak podigao na 27 posto, kako bi se drugi stup učinio atraktivnijim.
Nasljedstvo ili protest
Realno gledajući, na prvu se čini jako čudno da bi netko tko se odlučio na mirovinu iz oba stupa odgađao potpisivanje ugovora s MOD-om, s obzirom da mu se tada isplaćuje samo dio mirovine, onaj iz prvog stupa, a ne isplaćuju mu se sredstva iz drugog stupa. Mediji su redom navodili ili prepisivali jedan od drugog da je riječ isključivo o osobama koje znaju da su sredstva iz drugog stupa nasljedna, pa su odlučili ne dirati ta sredstva, kako bi ona ostala njihovim nasljednicima. Ta teza dijelom „drži vodu“, no sredstva iz drugog stupa nasljedna su i nakon potpisivanja ugovora s MOD-om, jer ste se već odlučili za mirovinu iz oba stupa.
Ali, da, moguće je da par osoba nije htjelo do daljnjega da im se isplaćuje mirovina iz drugog stupa, jer su npr. imali dovoljno visoke iznose mirovine iz prvog stupa, a nisu htjeli da im se isplaćuje novac iz drugog stupa kako ga ne bi potrošili, a njihovim nasljednicima ostalo više kad njih jednog dana ne bude?!
No, iz nekoliko izvora iz Regosa smo saznali da postoji i par slučajeva imućnih umirovljenika, visokoobrazovanih, i ekonomske struke, koji su jako nezadovoljni načinom na koji se ulažu sredstva koja su uplaćivali u drugi stup, pa se mnogi zainate i ne žele potpisati ugovor s MOD-om, čime iskazuju svojevrstan protest. S obzirom da su situirani, to što im se ne isplaćuje dio mirovine iz drugog stupa ne predstavlja im nikakvu ekonomsku ugrozu, a znaju i da su ta sredstva nasljedna. No, sada je postavljen rok od 12 mjeseci za potpis ugovora s MOD-om, pa će se time riješiti problem – ako ga je uopće bilo.
Zastrašivanje s ciljem
Što je zapravo bio cilj nove zbrke i panike? Ništa, to je samo nastavak zastrašivanja budućih umirovljenika kako država stalno vreba ukrasti im njihovu osobnu i nasljednu mirovinu, kako bi ih se privuklo da se pri umirovljenju odlučuju za mirovinu iz oba stupa. To je još samo jedan nastavak propagandne kampanje financijske industrije, a novinari su u tome našli priliku zagrijati atmosferu i opet lupiti po državi, kao što su prije toga optužili vlast da misli ukrasti pet posto štednje za ulaganje u državno profitabilne investicije, umjesto da su naglasili kako država misli jamčiti za sigurnost takvih ulaganja.
Financijska industrija u Hrvatskoj je izuzetno moćna, ima snažan utjecaj na medije, kao i na dio znanstvenika. Stoga je važno prestati zbunjivati narod poluinformacijama, a sve kako bi drugi obvezni mirovinski stup, unatoč neisplativosti za većinu umirovljenika, nastavio vrtjeti svoju casino priču.
Jasna. A. Petrović