Hrvatska Vlada uvela je niz mjera koje bi trebale spasiti domaće gospodarstvo od velikog posrta- nja uzrokovanog smanjenom gospodarskom aktivnošću zbog koronavirusa. Bojazan umirovljenika da će slabije punjenje proračuna značiti i smanjivanje njihovih mirovina prekinuo je premijer Plenković, koji je kazao da se u mirovine neće dirati, za razliku od plaća u javnom sektoru, koje će doživjeti rezove u svibnju.
Ništa od vaučera za obroke
I dok je prerano govoriti koliko će biti uspješne Vladine mjere, na neke dobre ideje koje su predložene, a tiču se umirovljenika, Vlada nije ni trepnu- la. Tako je sredinom ožujka 2020. Nacionalna udruga ugostitelja uputila prijedlog Vladi da se ljudima u samo- izolaciji, rizičnim skupinama i umirovljenicima, izdaju vaučeri za ugostiteljske usluge do praga. Ugostitelji, koji su jedni od najpogođenijih ovom krizom, objasnili su kako bi ti vaučeri smanjili troškove naručivanja hrane, a najugroženije skupine stanovništva, one starije od 60, bi zadržali u svojim domovima.
„Kako bi im se olakšala samoizola- cija, tražimo da im država dijeli vauče- re od 20 kuna dnevno, što je 600 kuna mjesečno, koje bi mogli zamijeniti za obroke po povoljnijim cijenama. Ako naši obroci dođu od 30 do 50 kuna, va- učer bi im financijski pomogao, a dobili bi svježe pripremljenu hranu i ostali u samoizolaciji”, objasnio je predsjednik Nacionalne udruge ugostitelja Marin Medak.
Osim što bi se pomoglo starijima i nemoćnima, vaučeri bi donijeli i korist za ekonomiju, odnosno sačuvali bi radna mjesta. Procjene su da će iz ugostiteljstva na burzi završiti 40.000 radnika, i samo trošak za burzu će biti 300 milijuna kuna. Zbog toga je isplativije uložiti u vaučere, smatra Medak.
Bez provizije na bankomatima
Dobra vijest stigla je za sve umirovljenike koji imaju sreću da se nalaze u urbanim sredinama gdje se nalaze bankomati. Naime, sve banke u Hrvatskoj odazvale su se preporuci Hrvatske narodne banke te su privremeno ukinule naplatu naknade za podizanje novca na bankomatima u kojima korisnik nema otvoren račun. Mjera je donesena kako bi se smanjio rizik od zaraze koronavirusa, odnosno da bi se kretanje i socijalni kontakti sveli na minimum. Dakako, vijest je dobra za one umirovljenike koji se znaju služiti bankomatima.
Oni koji ne znaju morat će na šaltere, no ne svi. Naime, Hrvatska poštanska banka omogućila je umirovljenicima dostavu mirovine koju inače primaju putem tekućeg računa u HPB-u na kućnu adresu putem Hrvatske pošte i to bez naknade. Da bi ostvarili to pravo morate predati zahtjev, koji se može uručiti pozivom na broj 072 303304, elektroničkom poštom na info@posta. hr, obrascem putem https://obrasci. posta.hr/isplata (link će biti aktivan od 1. travnja) ili direktno u dogovoru s lokalnim poštarom.
U obrascu će se naznačiti i iznos za dostavu. Nakon zaprimanja obrasca bilo kojim navedenim putem, Hrvatska pošta radi autorizaciju s Hrvatskom poštanskom bankom te se organizira dostava novca putem poštara uz pripadajući nalog, pojasnili su iz HPB-a.
Umirovljenicima (samo) prednost
Inače, HNB je bankama preporučio i da osiguraju pristup poslovnicama s minimalnim rizikom zdravstvene ugroze za određene skupine građana nudeći npr. izdvojeno vrijeme rada poslovnice za umirovljenike. Tu preporuku uvažile su rijetke banke. Iz Erste banke su potvrdili kako će u poslovnicama gdje imaju više otvorenih blagajni umirovljenici imati prioritet kako bi se očuvalo njihovo zdravlje i brzo isplatila mirovina.
Pohvale idu i za Sberbanku koja je uvela posebno radno vrijeme za starije osobe i umirovljenike i to utorkom i četvrtkom od 9 do 10 sati, a dogovaraju i isplatu mirovina na kioscima Tiska. Iz druge najveće hrvatske banke, PBZ, su potvrdili kako će u dane isplate mirovina prednost dati umirovljenicima od 8 do 12 sati te se mole ostali klijenti da se suzdrže od dolaska u poslovnice u to vrijeme. Najveća hrvatska banka, Zagrebačka banka, nema prilagođeno radno vrijeme za umirovljenike. Ono što je zajedničko svim bankama, je da upućuju sve korisnike da po mogućnosti koriste bankomate.
Odgoda plaćanja računa
Dobar potez je povukao i Grad Zagreb pa tako umirovljenici glavnog grada i osobe starije od 65 godina mogu odgoditi plaćanje računa za tri mjeseca. Cilj je, dakako, izbjegavanje gužvi pred blagajnama i potencijalne opasnosti od širenja zaraze. Mjera se odnosi na račune za usluge Zagrebačkog holdinga, Plinare, Vodoopskrbe i odvodnje, kao i one prema Gradu. Odgoda je moguća za tri mjeseca od datuma dospijeća istaknutog na uplatnicama. Zbog neplaćanja u navedenom roku neće biti obračunate zatezne kamate niti će se pokretati postupci ovrhe. No, odgoda samo znači da će ih trostruki računi čekati na naplatu.
Naše umirovljenike sigurno će zanimati i usvojena mjera Vlade prema kojoj oni kojima je istekla valjanost osobne iskaznice, vozačke dozvole i putovnice neće morati juriti po nove dokumente, jer je Vlada odlučila kako svi dokumenti i dalje vrijede, s time da se trebaju izvaditi novi tek 30 dana po objavljenom prestanku opasnosti od koronavirusa.
Igor Knežević