Matica umirovljenika Hrvatske i Sindikat umirovljenika Hrvatske, udruge koje okupljaju oko 300.000 umirovljenika diljem Hrvatske, uputile su 25. svibnja javno priopćenje kojim zahtijevaju da Hrvatski sabor odbije hitnu proceduru za izmjenu Zakona o zdravstvenom osiguranju i Zakona o zdravstvenoj zaštiti, jer nacrti izmjena nisu prethodno upućeni na Nacionalno vijeće za umirovljenike i starije osobe kao savjetodavno tijelo pri Vladi Republike Hrvatske.
U prethodnim mandatima Vlade Republike Hrvatske utvrđen je temeljni zadatak Nacionalnog vijeća da razmatra i daje svoje prethodno mišljenje o svim zakonima i propisima koji su od interesa za umirovljenike i starije osobe, a zdravstveni zakoni to neosporno jesu. Međutim, Ministarstvo rada i mirovinskog sustava do sada nije sazvalo sjednicu Nacionalnog vijeća, iako je tekst novog sporazuma usuglašen, te su imenovani članovi tog tijela. Očito je riječ o izbjegavanju otvaranja prostora za aktivno sudjelovanje u procesima odlučivanja predstavnika 1,2 milijuna umirovljenika i starijih osoba, čime se od strane Vlade zaobilaze vrijedne demokratske tekovine i uhodani model dijaloga kao dio temeljnih načela aktivnog starenja Europske unije, piše u priopćenju.
Matica i Sindikat umirovljenika upozoravaju uvažene zastupnike u Hrvatskom saboru da im je dužnost zaustaviti jednostrano postupanje Vlade RH, te izigravanje demokratskih procedura uvriježenih u zajednici europskih zemalja, osobito stoga što time čine štetu najranjivijim skupinama stanovništva, siromašnim starijim osobama, ali i ugledu Hrvatske.
O takvim načinima djelovanja Vlade RH, nakon polugodišnje strpljivosti, Matica i Sindikat umirovljenika će izvijestiti svoje europske asocijacije AGE i FERPA u Bruxellesu, te pozvati članstvo i javnost na potrebne aktivnosti.
U priopćenju zaključuju kako Vlada RH postupa nepri- premljeno i bez obrazloženih i argumentiranih stajališta, i to na štetu svih korisnika zdravstvene zaštite. Hrvatski umirovljenici i starije osobe, upravo stoga što su na vrhu europske ljestvice siromašnih, bit će dodatno ugroženi, a smrtnost te dobne skupine će porasti. Umjesto da razradi kvalitetnu reformu javne nabave u zdravstvu i institucionalnog sustava, Vlada RH traži da teret snose najugroženiji.
U naknadnim razgovorima s Ministarstvom rada i mirovinskog sustava saznajemo kako Nacionalno vijeće nije pro- funkcioniralo jer je Ministarstvo zdravlja tek prije par dana imenovalo svog predstavnika, a Ministarstvo financija još nije dostavilo potrebno ime. Tako se odugovlači, a demokracija je na koljenima. Koga briga za 1,2 milijuna stanovnika i njihov glas na predstojećim izborima.
Kronologija odugovlačenja: Uskoro Nacionalno vijeće!
Umirovljeničke udruge su u borbi za Nacionalno vijeće za umirovljenike i starije osobe više puta doživjele ignoriranje od strane premijera Tihomira Oreško- vića, ministrice rada Nade Šikić i njezinog pomoćnika Ma- rinka Papuge. Ovdje donosimo dio prepiske s vladajućima, koja je započela još u veljači ove godine. Naivno smo vjerovali da će doći do hitne obnove Sporazuma o Nacionalnom vijeću, da će se Vijeće konstituirati i brzo izabrati predstavnici Vlade, da će se Nacionalno vijeće već sastajati punom parom, i to prije ijednog zakona koji bi bio upućen u proceduru…No, bili smo u zabludi…
11.2. SUH i Matica umirovljenika Hrvatske (MUH) upućuju pismo predsjedniku Vlade RH Tihomiru Oreškoviću, u kojem mu predlažu hitno donošenje odluke o produženju postojećeg mandata Nacionalnog vijeća za umirovljenike i starije osobe kao savjetodavnog tijela pri Vladi RH.
18.2. 26.000 potpisa na Peticiji protiv siromaštva starijih osoba uručeno je ministrici Šikić, koja daje čvrsto obećanje da će joj osnivanje novog Nacionalnog vijeća biti prioritet.
2.3. Šaljemo ministrici Šikić dopis u kojem joj predlažemo da se što hitnije organizira sastanak barem predsjednika i potpredsjednika bivšeg Nacionalnog vijeća, kako bi se utvrdilo rokove, jer je se inače umirovljenici neće moći očitovati o interesnim pitanjima.
4.4. U pismu ministrici Šikić traži se da što prije izvijesti SUH i MUH kada će se konačno produljiti mandat starog ili osnovati novo Nacionalno vijeće.
25.5.Upućeno je priopćenje medijima kako se ne može mijenjati zakone bez umirovljenika, a za to im je potrebno Nacionalno vijeće. SUH i MUH zahtijevaju da Hrvatski sabor odbije hitnu proceduru za izmjene Zakona o zdravstvenom osiguranju i Zakona o zdravstvenoj zaštiti jer nacrti zakona nisu prethodno raspravljeni na Nacionalnom vijeću.
30.5.Sindikat i Matica umirovljenika šalju premijeru Oreškoviću i ministrici Šikić e-mail u kojem ih upozoravaju da nakon brojnih obećanja i zavlačenja još uvijek nije obnovljeno Nacionalno vijeće za umirovljenike i starije osobe.
1.6.Bivši predsjednik Nacionalnog vijeća Ante Gavrano- vić uputio je e-mail poruku zamjeniku ministrice Marinku Papugi, izražavajući razočaranje što formiranje Nacionalnog vijeća ide znatno sporije od očekivanog. Upozorava da se u međuvremenu donose zakoni u zdravstvu i socijalnoj skrbi – bez umirovljenika.
Iz Ministarstva rada konačno stiže odgovor kako se potpisivanje Sporazuma o Nacionalnom vijeću odužilo zbog primjedbi na tekst Sporazuma, a najviše zbog odugovlačenja u davanju imena predstavnika iz Ministarstva financija. Izvješćuju kako je upravo tog dana konačni tekst dostavljen Vladi na konačno mišljenje.