Već osmu godinu najveći talijanski sindikat umirovljenika SPI-CGIL, organizacija s tri milijuna članova, posvećen je cilju jačanja sindikata umirovljenika u regiji. Tako e 2017. godine u Zagrebu održana 7. Regionalna konferenci- a„Umirovljenici za socijalnu Europu”, u čijem su radu sudjelo- /ali predstavnici iz deset zemalja. I ove godine se u Ljubljani Z1.11.2018. okupilo desetak predstavnika iz sedam zemalja u egiji na temu minimalne mirovine.
Nakon kvalitetne prezentacije domaćina, slijedila su izlaganja predstavnika dvaju sindikata umirovljenika iz Bosne i Hercegovine (SPBIH i sPrS), jednog iz Hrvatske (SUH), dva iz Srbije (USPS i SPS Nezavisnost), jednog iz Makedonije (KSS- SP), dva iz Slovenije (SUS i KSS90) te talijanskog SPI-CGIL-a. Na kraju 8. Konferencije usvojena je zajednička izjava, koju će svi sudionici uputiti svojim vladama.
Zajednička izjava
Predstavnici i predstavnice sindikata umirovljenika Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Italije, Kosova, Makedo nije, Slovenije i Srbije, sudionici regionalne konferencije u Ljubljani, 21. studenog 2018.
TRAŽIMO MINIMALNU MIROVINU U IZNOSU KOJI OSIGURAVA PRISTOJAN I KVALITETAN ŽIVOT
U prošlosti smo našim radom i stvaranjem pridonosili društvenom razvitku i napretku zbog čega zaslužujemo poštovanje i odgovarajuće politike i mjere koje će osigurati da odlazak u mirovinu ne znači istodobno i ulazak u siromaštvo.
Snažno se suprotstavljamo prikazivanju demografskih promjena i porastu udjela starijih osoba u većini društava, kao svojevrsnih prirodnih katastrofa koje treba zaustaviti, umjesto da ih percipiramo kao civilizacijsko dostignuće.
Starenje nije bolest koju treba liječiti, već je životno razdoblje koje može biti bogato, aktivno i produktivno, ako osiguramo za to nužne uvjete.
Na osnovi Europskog stupa socijalnih prava i rezolucije FERPA-e politike vlada u regiji moraju osigurati dostojanstven život u starosti:
0 Dostupno i priuštivo javno zdravstvo 0 Društvenu potporu protiv gubitka samostalnosti, odgovarajuću stambenu politiku (prilagodba potrebama starijih)
0 Smanjenje energetske nesigurnosti i siromaštva 0 Zajamčene kvalitetne i pristupačne usluge dugoročne njege i skrbi te standard života, financirane iz javnih i osobnih sredstava 0 Pristup osnovnim uslugama (voda, energija, higijena, javni prijevoz, financijske usluge, digitalne komunikacije…)
SINDIKATI UMIROVLJENIKA BIT ĆE INICIJATORI RASPRAVA I RJEŠENJA ZA PROMJENE U MIROVINSKOM SUSTAVU ZA ISKORJENJIVANJE SIROMAŠTVA
U duhu Europskog socijalnog stupa traži se određivanje europske metodologije izračuna minimalne mirovine temeljem sustava socijalnih indikatora, kojom bi se spriječilo rastuće siromaštvo i socijalna isključenost.
Da bi se u pojedinoj zemlji utvrdila stvarna vrijednost potrebnog iznosa minimalne mirovine, mora se izraditi vrijednosna potrošačka košarica za osobe starije od 65, te odrediti njezina promjenjiva visina u odnosu na minimalnu plaću.
Iznos minimalne mirovine ne smije biti ispod granice siromaštva.
Mirovine trebaju postići potrebnu adekvatnost kako bi jamčile dostojanstven standard života i bile motivirajući faktor tijekom radnog vijeka.
Svima koji ne ispunjavaju uvjete za odlazak u mirovinu potrebno je osigurati tzv. nacionalnu mirovinu, odnosno dodatak za starost, iz socijalnog proračuna.
Potrebno je izvršiti revalorizaciju mirovina u odnosu na plaće, jer su zbog uzastopnih mirovinskih reformi i mjera štednje mirovine smanjene.
Sindikati umirovljenika će kroz FERPA-u zajedno tražiti rješenja za stvaranje platforme za uvođenje minimalne mirovine u njihovim zemljama.
Sindikati pozivaju EU da izvrši procjenu adekvat- nosti i održivosti sustava socijalne sigurnosti i mirovinskog sustava kako bi pridonijela ostvarivanju utvrđenih obveza s ciljem iskorjenjivanja siromaštva. (Ljubljana, 21. studeni 2018.)