Sprvim danom 2021. godine na snagu stupa Zakon o nacionalnoj naknadi kojim će na tisuće starijih osoba starijih od 65 godina koji nisu ostvarili uvjete za mirovinu, dobiti 800 kuna mjesečne naknade. Treba naglasiti da je riječ većinom o ženama, i to iz ruralnih krajeva, koje zbog neprijavljenog rada u poljoprivredi i domaćinstvu ili dugotrajne nezaposlenosti nisu uspjele ostvariti pravo na mirovinu. Ta naknada isplaćivat će se u tekućem mjesecu za protekli mjesec, što znači da će prva isplata biti u veljači 2021. godine za mjesec siječanj.
Opći uvjeti za ostvarivanje prava na nacionalnu naknadu su hrvatsko državljanstvo, starosna dob od najma nje 65 godina i prebivalište u Republici Hrvatskoj u neprekidnom trajanju od 20 godina prije podnošenja zahtjeva za ostvarivanje prava.
Također, dodatni uvjet je da osoba mora živjeti u kućanstvu u kojem su prihodi po članu obitelji niži od 800 kuna mjesečno. Dakle, ako bračni par ima jednu mirovinu višu od 1.600 kuna, ne ostvaruju pravo na ovu naknadu.
Svi koji mogu ostvariti to pravo moraju predati zahtjev i dokumentaciju neposredno u najbližu područnu službu Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje ili je poslati preporučeno poštom. Što se tiče zahtjeva, riječ je o tiskanici u kojoj se unose osnovne informacije o podnositelju zahtjeva i njegovom kućanstvu, ali i podatci o prihodima kućanstva, a bit će uskoro dostupna u Narodnim novinama i na mrežnim stranicama HZMO-a. U slučaju da je osoba korisnik zajamčene minimalne naknade iz sustava socijalne skrbi ili je primatelj dosmrtnog ili doživotnog uzdržavanja, nema pravo na nacionalnu naknadu.
U prvoj godini primjene zakona oko 19.700 korisnika/ca će primati naknadu od 800 kuna, dok su procjene da će u 1. godini taj broj narasti na 21.500. U prvoj godini troškovi isplate će iznositi oko 132 milijuna kuna, a 2022. narasti na 182 milijuna, no važno je naglasiti da će se financirati iz općih prihoda državnog proračuna, a ne iz mirovinskog fonda.
Nažalost, zbog prvotnog naziva „nacionalna mirovina“ u javnosti se stvorila zabluda pa su mnogi umirovljenici tu socijalnu potporu doživjeli kao otimačinu iz mirovinskog fonda za neradnike. Zbog toga su umirovljeničke udruge i inzistirale da se prvotni prijedlog naziva promijeni u sadašnji naziv nacionalna naknada. Taj prijedlog je prošao, ali ne i važan zahtjev da se nacionalna mirovina dostavlja poštom, što je još potrebnije u doba pandemijske krize. Tako će stari/ ce iz zabačenih krajeva morati pronalaziti načine kako da dođu do banke i podignu naknadu.
Važno je istaknuti i da će se iznos od 800 kuna usklađivati prema stopi promjene indeksa potrošačkih cijena jednom godišnje, počevši od 1. siječnja 2022. godine, što znači da će taj iznos rasti u skladu sa stopom inflacije.
I. Knežević