Europski lideri su na socijalnom samitu održanom 7. i 8. svibnja 2021. u Portu odredili novi smjer socijalne Europe, da bi drugi dan samita usvojili Izjavu o socijalnim pitanjima, naglasivši kako više nego ikad prije Europa mora biti kontinent socijalne kohezije i blagostanja te su stoga, nastavno na usvajanje Stupa socijalnih prava prije četiri godine, ponovno potvrdili svoju predanost radu na izgradnji socijalne Europe. „Socijalna dimenzija, socijalni dijalog i aktivna uključenost socijalnih partnera oduvijek su bili u središtu visoko konkurentnog socijalnoga tržišnoga gospodarstva te stoga naša predanost jedinstvu i solidarnosti također znači osiguravanje jednakih mogućnosti za sve, kao i toga da nitko ne bude zapostavljen”, naglašeno je u Izjavi.
„Predani smo smanjenju nejednakosti, zalaganju za pravedne plaće, borbi protiv socijalne isključenosti i suzbijanju siromaštva te smo usmjereni na cilj borbe protiv siromaštva djece i uklanjanja rizika od isključenosti kojima su izložene osobito ranjive društvene skupine, kao što su dugotrajno nezaposleni, starije osobe, osobe s invaliditetom i beskućnici”, zaključeno je.
Ovom deklaracijom se posebno naglašava i potreba smanjenja siromaštva, diskriminacije i rodnih razlika u zapošljavanju, plaćama i mirovinama te angažiranje na promicanju ravnopravnosti i pravednosti za svakog pojedinca u našem društvu.
Čelnici i čelnice EU-a raspravljali su i o provedbi Europskog stupa socijalnih prava na razini EU-a i na nacionalnoj razini, kako je utvrđeno u Strateškom programu EU-a za razdoblje 2019. – 2024. Akcijskim planom koji je Komisija predstavila u ožujku 2021. utvrđuju se i tri glavna cilja koja treba postići u cijeloj Europskoj uniji do 2030., a to su: rast stope zaposlenosti na najmanje 78% u EU-u, cilj da najmanje 60% odraslih osoba svake godine pohađa tečajeve osposobljavanja te smanjivanje broja siromašnih i socijalno isključenih osoba za barem 15 milijuna.
Europska komisija je poručila kako bruto društveni proizvod mjeri samo proizvodnju robe i usluga u određenom vremenskom periodu, te da nije i ne može biti jedini kriterij napretka neke zemlje, već to treba uključiti i zeleni i socijalni razvitak.