“Pozivamo sve građane ove zemlje, koja upravo slavi i hvali se velikim porastom BDP-a da podijele dio te hvale i slave s umirovljenicima koji gladuju, skupljaju boce, kopaju po kantama za smeće. Mladi, stariji, radnici, umirovljenici, potpišite peticiju i recite ovoj Vladi da vam je dosta siromaštva”, poručila je predsjednica SUH-a Jasna A. Petrović na konferenciji za medije, koja se održala 28. veljače 2024. godine u prostorijama Radničkog doma u Zagrebu, a povodom pokretanja peticije „VEĆE MIROVINE ODMAH!“ od strane Sindikata umirovljenika Hrvatske.
Razlog pokretanja peticije je ignoriranje umirovljenika od strane Vlade RH i ministra rada i mirovinskog sustava Marina Piletića, koji ne žele riješiti sustavno riješiti problem siromaštva starijih osoba. Peticijom će se sveukupnoj javnosti skrenuti pozornost na nizak životni standard najstarijih te poniženje i marginalizaciju koju su doživjeli nakon što su izgradili ovu zemlju. Potpisi se skupljaju diljem Hrvatske tijekom ožujka i dijela travnja 2024. godine, u više od 50 gradova i mjesta, a iako su čelnici SUH-a na press konferenciji govorili kako je cilj prikupiti najmanje 20.000 potpisa, već nakon tjedan dana skupljeno je preko 10.000 potpisa, a 11. ožujka, u trenutku izlaska ovog broja Glasa umirovljenika brojka se već popela na 15.000, od čega je više od 10.000 potpisa prikupljeno online. Oni koji još nisu, mogu potpisati peticiju na sljedećem linku: https://www.peticijeonline.com/vece_mirovine_odmah
Bez pomoći Matice
Na press konferenciji je rečeno i kako je svaki treći građanin Hrvatske stariji od 65 godina siromašan, ali i da je u posljednje tri godine cijena hrane porasla 40 %, a mirovine tek 25 %! Istaknuto je i kako je SUH očekivao da im se u peticiji pridruži i Matica umirovljenika, no to se nije dogodilo.
“Žao mi je što kolege iz Matice umirovljenika, s kojima smo zadnje četiri godine intenzivno surađivali i zajednički se uspijevali izboriti za jako puno promjena i zakonskih poboljšica za umirovljenike, nisu poslušali glas onih koji nas zovu svaki dan, plaču, pitaju tko će nas nahraniti, gdje da nađem plastične boce, kako da platim lijekove, da li će ići struja gore ili neće”, kazala je predsjednica Petrović.
U peticiji je osam zahtjeva koji su podijeljeni u tri glavne točke:
- Hitno povećanje mirovina i zaustavljanje siromaštva
- Poboljšanje modela usklađivanja mirovina
- Ukidanje diskriminacije umirovljenika
Petrović je na presici kazala kako SUH traži da se vrati preostali dug umirovljenicima, odnosno da se povećaju mirovine mirovine za 10,5 % svima koji su umirovljeni nakon 1.1.1999. godine, jer su zakinuti pri izračunu prve aktualne vrijednosti mirovine. Zamjenik predsjednice SUH-a Stjepan Milobara kazao je i da treba uvesti godišnju naknade koja bi uključila sve umirovljenike (tzv. 13. mirovinu) i to u postotku od osobne mirovine – barem 25 % u prvoj godini ili u vrijednosti jednog AVM-a po godini staža.
Novi model usklađivanja
Glavni tajnik SUH-a Igor Knežević je objasnio drugu točku peticije, kazavši da SUH traži uvođenje novog modela usklađivanja mirovina, koji bi pratio rast povoljnijeg indeksa (plaće ili cijene) u 100-postotnom iznosu, s eventualnim socijalnim korekcijama za umirovljenike s nižim mirovinama. Problematično je i što se usklađivanja vrše tek svakih šest mjeseci, a umirovljenici moraju čekati i dodatna tri mjeseca da bi im se uplatio povećani iznos sa zaostacima, što se u uvjetima nedavne inflacije pokazalo izrazito štetno za umirovljenike. Zbog toga SUH traži i da se uvedu usklađivanja mirovina najmanje tri puta godišnje, jer bi se tako očuvala realna vrijednost mirovina, kazao je Knežević.
Voditeljica Pravnog savjetovališta SUH-a Štefica Salaj je kazala kako se treba ujednačiti visina penalizacije na najnižu stopu odmah za postojeće i buduće prijevremene umirovljenike, i to za 0,10 % po mjesecu prijevremenog umirovljenja, odnosno na maksimalnih 6 %, jer sada imamo čak pet različitih postotaka maksimalne penalizacije, od spomenutih 6 % pa sve do 20,4 %. SUH traži i da se stjecanjem uvjeta za starosnu mirovinu ukine i penalizacija. Također, Salaj je istaknula i da treba ukinuti penalizaciju za korisnike najniže mirovine u trenutku umirovljenja.
Dodani staž svim majkama
Potpredsjednica SUH-a zadužena za regiju Sjever Vesna Bečić je kazala kako SUH traži i ujednačavanje dodanog staža na 12 mjeseci po djetetu svim majkama, neovisno kad su umirovljene, kao i da se uvede jednako pravo na rad za sve umirovljenike, pa da tako svi, a ne samo određene kategorije umirovljenika, mogu raditi puno radno vrijeme i dobivati pola mirovine.
Na kraju su čelnici SUH-a pozvali i na solidarnost u potpisivanju peticije, jer je mogu potpisati svi, ne samo bake i djedovi, već i njihova djeca, unuci, svi punoljetni građani. Solidarnost su odmah pokazali i „bratski“ portali koji pišu o umirovljeničkim temama, pa tako i mirovina.hr i mojevrijeme.hr uvelike prate tijek prikupljanja potpisa, donose priče osoba koje su već potpisale peticiju. Također, portal mojevrijeme.hr je na svojim stranicama postavio i stalni banner s natpisom SUH-ove peticije i porukom „Podrži umirovljenike, potpiši peticiju“, te klikom na taj banner automatski se čitatelj preusmjerava na SUH-ovu online peticiju.
Portal mirovina.hr je pak na naslovnoj stranici postavio anketu s pitanjem „Hoćete li potpisati peticiju Sindikata umirovljenika Hrvatske“ u kojoj je glasalo gotovo 4.300 čitatelja, te je 4.004 čitatelja (93 posto) reklo da će to obvezno učiniti, tri posto je reklo da će možda potpisati, a četiri posto je reklo da neće, jer nisu sigurni da će to nešto promijeniti. S tim stavom se sigurno ništa ni neće promijeniti. No, srećom takvih je manjina. Jer što više potpisa se skupi, veći će biti i pritisak na Vladu da konačno nešto učini.
Da, postavlja se pitanje i na koju Vladu, jer nam uskoro slijede izbori. Nebitno je tko će biti na vlasti, jer će SUH s ovim momentom podrške podebljane putem peticije, uvjereni smo, većinu zahtjeva iz peticije ostvariti do kraja godine.
Komentari puni gorčine
Veliku dodanu vrijednost online potpisivanju peticije dala je i mogućnost ostavljanja komentara nezadovoljnih umirovljenika. Tako su, uz potpisivanje peticije, dobili i priliku da izbace iz sebe sve ono što ih muči, te smanje gorčinu i bijes, kao svojevrsni ispušni ventil. Izdvojili smo par najzanimljivijih komentara.
„Mirovine su ispod svakog nivoa, nakon povećanja inflacije ili podizanja plaća državnim i javnim službenicima, umirovljenici moraju još 6 mjeseci čekati tzv. indeksiranje mirovina. To je neodrživo, treba indeksirati mirovine svaka tri mjeseca, neka DZS radi svoj posao i to bez fejkanja podataka. Čisto sumnjam u njihov izračun inflacije. Penalizaciju iznad 65 godina treba ukinuti i to retroaktivno, primijeniti za sve još uvijek živuće umirovljenike“, napisao je Davor Golek iz Malog Lošinja.
„Mirovine su skandalozno mizerne, ispod svakog ljudskog dostojanstva. Mislim na radničke mirovine. Velikani se pobrinuli za svoje i sebe“, napisala je Nives Bukvić iz Raše.
„Potpisujem jer je sramota što je, na koji način, od strane koga i koliko opljačkana Hrvatska, a nepojmljiva sramota tek, kakav je odnos i izostanak racionalnog razmišljanja u smjeru dobrobiti starijih generacija na čijim leđima je zemlja podizana. Sramota je da nakon godina i godina mukotrpnog rada i odricanja, naše majke i očevi, bake i djedovi, prijatelji, poznanici, žive na rubu, više gladni nego siti“, dio je komentara Vatroslava Katića iz Koprivnice.
„Nepravda prema umirovljenicima treba biti uklonjena. Materijalni život većine, na radu kojih je izgrađena slobodna Hrvatska, je ispod egzistencijalnog minimuma. Odraz je nezahvalnosti za prošlost, egoistične samoživosti, nedostatka sućuti i nedovoljne cjelovite nekompetentnosti onih koji donose razvojne odluke“, napisala je Đurđica Gudac Fučkan iz Gline.
Piletić se čudi
Odmah po pokretanju peticije, novinari su upitali ministra Piletića što misli o njoj, a on je kazao da je riječ o vrlo čudnoj situaciji kazavši „da se peticija organizira i potpisi prikupljaju kada jedna od strana odbija suradnju ili ne želi udovoljiti ovoj drugoj koja pokreće peticiju“. Dodao je da peticija dolazi dva mjeseca nakon što su na Nacionalnom vijeću za umirovljenike zajednički uputili Vladi zaključak da se krene u izmjene zakona o mirovinskom osiguranju gdje su definirali da se izmijeni stopa usklađivanja.
No, zapravo je prošlo više od tri mjeseca od posljednje sjednice Nacionalnog vijeća, točnije održana je 29. studenog, a stvari se nisu pomaknule, pa čak ni najavljene izmjene zakona od strane samog ministra, niti je sazvana nova sjednica, zbog čega je SUH 6. ožujka 2024. godine uputio otvoreno pismo predsjedniku Vlade Andreju Plenkoviću u kojem proziva resorno ministarstvo za ignoriranje i odugovlačenje sa zahtjevima umirovljenika.
Igor Knežević
OTVORENO PISMO PREDSJEDNIKU VLADE
Neshvatljivo ignoriranje najugroženijih
SUH se obratio predsjedniku Vlade Andreju Plenkoviću zbog ignoriranja od strane Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, koje odbija organizirati sjednicu Nacionalnog vijeća za umirovljenike i starije osobe. Naime, sukladno Sporazumu o osnivanju tog Vijeća (čl. 8.) kojeg je osobno potpisao predsjednik Vlade 21. rujna 2020. godine, na početku mandata sadašnje Vlade RH, sjednice Vijeća se trebaju održavati najmanje jednom u dva mjeseca.
„Posljednja sjednica Vijeća održana je 29. studenog 2023. godine, odnosno prije više od tri mjeseca, a na toj sjednici ministar se kratko, i bez rasprave, očitovao na dio zahtjeva iznesenih na prethodnoj sjednici u rujnu, te je obećao da će se Vladi RH uputiti barem četiri glavna zahtjeva, a to je uvođenje nove formule usklađivanja mirovina, zatim godišnje naknade za sve umirovljenike (tzv. 13 mirovina), izmjena Zakona o privremenom uzdržavanju kojim se ukida obveza da bake i djedovi plaćaju alimentaciju za unuke, te vjerojatno i ukidanje penalizacije za prijevremene umirovljenike s ispunjenjem uvjeta za starosnu mirovinu“, stoji u uvodu otvorenog pisma.
Iako je obećano da će se vrlo brzo organizirati nova sjednica Vijeća od daljnjih sastanaka i dogovora o modelima realizacije nije bilo ništa. Ministar je imao mnogo obveza u pregovorima o plaćama aktivnih radnika, što je SUH podržavao, ali ni nakon toga kod njega SUH nije došao na red.
„Napominjemo, kako je u Sporazumu navedeno da su svi članovi Vijeća obvezni u svom radu polaziti od načela međusobnog uvažavanja i povjerenja te predanosti i dosljednosti u zalaganju za ostvarivanje zajednički utvrđenih ciljeva, te se zahvaljujući upravo Vama, dosad vrlo kvalitetno vodio socijalni dijalog putem Vijeća, no to se ne može kazati i za navedeno Ministarstvo i ministra Piletića, koji nas već više od tri mjeseca uporno ignoriraju“, stoji dalje u pismu.
Zbog toga je, objašnjava se, SUH i pokrenuo potpisivanje peticije „Veće mirovine odmah“, te se na kraju navodi kako je nezadovoljstvo umirovljenika sve veće, te da je neshvatljivo ignoriranje najugroženije, ali i iz političkog ugla gledanja, najbrojnije glasačke populacije.