Vikendi čine više od jedne trećine vašeg života. Oni su kritično vrijeme za obiteljsko okupljanje, pružanje pažnje pojedinim članovima obitelji i za jačanje obiteljskih veza, posebno u višegeneracijskim obiteljima.
Međutim, preveliki broj obitelji besciljno provodi vikende. Razne neizbježne obaveze i kućni poslovi, koji su se odlagali za vrijeme tjedna, natrpaju se u subotu i nedjelju, posebno u obiteljima gdje su oba supružnika aktivna tijekom tjedna. Tu se onda još „prikrpaju” aktivnosti unučadi, misa, razne društvene obaveze itd., što povećava pritisak. Stručnjaci kažu da se takav „kaos” može ipak prevladati. Evo kako:
Započnite s dobrim tjednom. Ako se uspijete disciplinirati pa svaku večer tokom tjedna provedete jedan sat obavljajući dosadne kućanske poslove, nagrada će biti vikend slobodan za obiteljske i osobne rekreativne aktivnosti. Stručnjaci preporučuju da se obitelji nauče živjeti s nešto nižim standardima održavanja domaćinstva od onih perfekcioni- stičkih. Isto tako preporučuju da se posao podijeli na nekoliko manjih dijelova koje je lakše obaviti i da se neki poslovi trajno „delegiraju” partneru/ici. Mnogi misle kako je jednostavno umirovljenicima jer imaju po cijele slobodne dane. Nije baš tako, bake i djedovi često čuvaju unuke, odlaze po njih u jaslice, škole, odnose kuhana jela… Ili čak rade, na crno ili prijavljeni.
„Akumulatori” umirovljeničkih obitelji, jednako kao i zaposlenika, trebaju punjenje preko vikenda kako bi se spriječilo da ne pregore”, kaže jedan američki psiholog.
Radite kao jedan tim. Bez obzira koliko naporno radili, kućne odgovornosti kao što su čišćenje, kuhanje, kupovanje, često obuhvate i vikende. Međutim, ako se partneri složno dogovore da kućne poslove obave solidarno, onda si svatko od njih može priuštiti više ugodnih aktivnosti i više vremena za igru. Dok on, na primjer, usisava tepihe, ona može otići s prijateljicama u kino.
Planirajte svoje aktivnosti. Pravi, zadovoljavajući vikendi ne događaju se tako, sami od sebe. Oni se moraju planirati na „sastancima” obitelji. Izbjegavajte pasivne aktivnosti. Mnoge televizijske emisije ili serije obustavljaju razgovor i komunikaciju medu partnerima.
Razumljivo, valja paziti i da se ne isplanira prenatrpani program za vikend, posjet rodbini, odlazak u šetnju itd. Povremeno trebamo zajedno potrošiti vrijeme i na bezvezne stvari: naprosto sjediti ili besciljno lunjati.
Pokušajte nešto novo. Planirajte barem jedan vikend mjesečno u kojem će biti vremena za nešto što ne doživljavate često: posjet nekom zanimljivom muzeju, galeriji, zoološkom vrtu, parku ili dječjem kazalištu s unucima, posjetiti neko obližnje povijesno mjesto itd. Sve to košta malo ili ništa. Obiteljsko zajedničko pješačenje ili vožnja biciklom u bližu ili dalju okolicu svoga grada može biti interesantno i okrepljujuće, jer uvijek se otkrije nešto novo. Možda odlučite otići vlakom u okolicu svoga mjesta i tamo samo popiti kavu. I to je promjena.
Rasporedite vrijeme uravnoteženo. U planiranju vikenda nastojte postići određenu uravnoteženost između vašeg osobnog raspoloživog vremena, obiteljskog vremena i vremena partnera/ice. Stručnjaci kažu kako je najvažnije ono vrijeme koje pripada partnerima, umjesto da se vikendi usmjere samo u korist dječjih aktivnosti. Baka i djed nisu servis za prezaposlene potomke, već zaslužuju da se u određeno vrijeme tijekom vikenda sami prošeću ili negdje provozaju automobilom.
dr. Ivo Belan