Malo je gradova i općina u Hrvatskoj koji pomažu svojim umirovljenicima. No, jedan svijetli primjer definitivno je Umag, grad koji se može pohvaliti doista širokim spektrom brige o umirovljenicima. Jedinstvenim programom „Pogodnosti i skrb za umirovljenike grada Umaga” taj je grad postao vodeći u državi po pitanju uvjeta, pogodnosti i skrbi za umirovljenike. Kako je kazao gradonačelnik Vili Bassanese, stvoren je paket mjera i pogodnosti koje su rezultat dugogodišnjeg rada, promišljanja i socijalne osjetljivosti.
Najviše božićnice
Za početak moramo istaknuti božićnice koje su u Umagu iznosile od 1.000 do 4.000 kuna, ovisno o visini mirovine. Najviši iznos primili su oni s mirovinom nižom od tisuću kuna, a najniži oni s mirovinama od dvije do dvije i pol tisuće. Riječ je o apsolutno rekordnom iznosu u Hrvatskoj, jer primjerice preostalih šezdesetak gradova i općina podijelili su božićnice u iznosu od 100 do 400 kuna, dakle deset puta manje. Osim visine primanja, uvjet je i da umirovljenik živi najmanje pet godina u Umagu.
Eto i drugih pogodnosti. Umirovljenici s prebivalištem u tom gradu mogu se svih 365 dana u godini besplatno parkirati na središnjem parkingu grada koji se nalazi u samom centru, u neposrednoj blizini tržnice, ribarnice, robne kuće, Doma zdravlja, trgovina.Svim umaškim umirovljenicima koji od socijalne skrbi primaju zajamčenu minimalnu naknadu sufinanciraju se troškovi stanovanja, i to najamnina, komunalna naknada, električna energija, plin, grijanje, voda, odvodnja, pričuva za održavanje zajedničkih dijelova stambenih zgrada i drugi troškovi.
Korisnici koji se griju na drva, mogu ostvariti pravo na naknadu za podmirenje troškova ogrjeva. U slučaju da zbog trenutnih materijalnih teškoća ili uslijed nepogode umirovljenici nisu u mogućnosti podmiriti osnovne životne potrebe, Umag osigurava jednokratnu novčanu pomoć. Godišnje se tako umirovljenicima isplati oko 250.000 kuna.
Adino veliko srce
Takva opća atmosfera humanosti i socijalne osjetljivosti utjecala je i na druge. Koliko veliko srce ima pokazala je i terapeutkinja Ada Aleksić, zahvaljujući čijem volonterskom radu svi onkološki bolesnici u postoperativnoj fazi ostvaruju mogućnost potpuno besplatne terapije limfne drenaže. Osim same terapije, pacijenti mogu dobiti i korisne savjete o nabavci potrebnih ortopedskih pomagala (elastične čarape, grudnjaci i sl.). U iznimnim situacijama grad može osigurati uslugu sanitetskog prijevoza umirovljenicima i nemoćnima.
U Hrvatskoj je najveći problem za umirovljenike nedostatak kapaciteta i dugogodišnje liste čekanja za smještaj u domove za umirovljenike. Grad Umag je zbog toga, kao jedan od tek tri grada u zemlji, svojim vlastitim sredstvima izgradio Dom za umirovljenike „Atilio Gamboc”. Što se tiče troškova smještaja, Umag ih sufinancira u rasponu od 10 do 50 posto, ovisno o visini primanja umirovljenika, dok u slučaju kada umirovljenici sklope s gradom ugovor o dosmrtnom uzdržavanju, tada u zamjenu za nekretninu grad u potpunosti financira smještaj u domu.
Svaki umirovljenik koji udovoljava kriterijima ima osiguran jedan obrok dnevno u pučkoj kuhinji u Domu „Atilio Gamboc”, ili mu se isti može dostaviti kući na trošak Grada. Grad osigurava i usluge kućanskih poslova za one umirovljenike za koje se nema tko brinuti. U lokalnom visokom učilištu organiziraju se razne aktivnosti koje omogućavaju aktivno učenje, poticanje kreativnosti, a grad s 80 posto iznosa sufinancira tečajeve informatike, stranih jezika, plesne radionice i slično.
Za kraj možemo samo zaključiti kako je, za razliku od ostatka Hrvatske, doista lijepo biti umirovljenik u Umagu.
Igor Knežević