U okviru Podružnice SUH-a u Puli od 2004. godine kontinuirano se provodi Program Volonterske skrbi za starije osobe u gradu. U okviru istog svake godine se putem tečaja educira nova grupa volontera koji se potom uključuju u program pružanja pomoći starijim osobama. Volonteri su karakterno veoma pozitivne osobe, senzibilizirane za pružanje pomoći drugoj osobi, te neki godinama ostaju u programu. Pomoć se sastoji u donošenju namirnica i drugih potrepština, organizaciji prehrane, nabavci lijekova, naručivanju i pratnji u odlasku liječniku, plaćanju troškova režija, održavanju osobne higijene, pospremanju stana, odlasku u kupovinu, šetnju i slično.
Osim što se korisnicima pruža pomoć u navedenim oblicima, često ih se upućuje i na ostvarenje nekih drugih prava, uglavnom iz djelatnosti socijalne skrbi ili zdravstvene zaštite, kao što je ostvarenje prava na doplatak za njegu i pomoć, zdravstvenu njegu u kući i drugo, te je naša pomoć nastavak nekog prava iz javnog sektora. Ovakav izvaninstitucionalni oblik skrbi znatno smanjuje socijalnu izolaciju kod starijih osoba, omogućava njihov daljnji ostanak u vlastitom dom, smanjuje ili odgađa smještaj u ustanovu i u konačnosti doprinosi podizanju kvalitete života kod starijih osoba. Korisnici su starije osobe, pretežno žive sami i nisu u mogućnosti da samostalno obavljaju svoje svakodnevne životne potrebe.
Trenutno je u ovom programu aktivno 50 volontera koji pružaju pomoć za 60 korisnika. Od navedenog broja 46 korisnika žive sami, a ostalih 14 sa bračnim drugom ili drugom osobom koja joj u zadovoljavanju svakodnevnih životnih potreba nije u mogućnosti pomoći. U dobnoj strukturi korisnika prevladavaju vrlo stare osobe, tako da je 28 korisnika starije od 80 godina, 26-ero su između 65 i 80 godina, dok ih je šestoro mlađih od 65 godina ali su vrlo lošeg zdravstvenog stanja. Volonteri su tijekom protekle godine obavili ukupno 4620 obilazaka i pružili 7400 usluga. Troškove provedbe programa sufinanciraju Grad Pula i Istarska županija.
U cilju daljnjeg jačanja i razvoja volontarijata udružili smo se u Volonterski centar Istre koji je nedavno osnovan u Puli, te smo krajem godine povodom Međunarodnog dana volontera zajednički održali okrugli stol na temu značaja i daljnjeg promicanja volonterstva.
Činjenica da je udio starijeg stanovništva u odnosu na ukupnu populaciju u stalnom porastu neminovno dovodi i do povećanja potrebe za socijalnim uslugama. Naš program je zasigurno doprinos sveukupnoj skrbi o osobama starije životne dobi. (Zorica Drandić)