Grad Labin javio se u srpnju 2012. na poziv Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva pod nazivom “Zajedno za bolje”. U suradnji s predstavnicima Udruge Smart iz Rijeke provedeno je javno savjetovanje na temelju kojeg je pripremljen projekt društvenog razvoja Grada Labina. Na javnom savjetovanju utvrđeni su problemi i potrebe u lokalnoj zajednici na način da su sudionici savjetovanja, a sudjelovali su i SUH-ovci podjelom u grupe, procijenili i zajednički usuglasili prioritetne potrebe Grada Labina. Utvrđena je lista prioriteta društvenog razvoja u gradu i na prvom mjesto uvjerljivo se «našla» potreba skrbi o starim osobama. Po definiranju potrebe društvenog razvoja formiran je Građanski odbor od 9 članova. I dvije predstavnice SUH-a su u odboru zadužene za daljnju pripremu i provedbu projekta.
Odbor je proveo istraživanje o procjeni potreba građana starijih od 65 godina s područja Grada Labina. Cilj anketiranja bio je ispitati koje potrebe starije osobe smatraju najvažnijima za kvalitetniji život, zatim procijeniti broj i kvalitetu ponuđenih usluga, prepoznati «rupe» u postojećem sustavu te povezati potencijalne korisnike s mapom usluga uz mogućnosti kreiranja novih. U istraživanju je sudjelovalo 200-tinjak građana i građanki starijih od 65 godina.
Pri predstavljanju projekta, gradonačelnik Labina Tulio Demetlika je istaknuo kako je zanimljivo što su sve grupe uključene u utvrđivanju liste prioriteta društvenog razvoja grada prepoznale kao prioritet potrebu skrbi o starijim osobama. Želja grada je omogućiti građanima treće životne dobi da i nakon odlaska u mirovinu nastave aktivan i kvalitetan život osiguravanjem ovog oblika izvaninstitucionalne pomoći za koji vjeruje da će se nastaviti i nakon završetka projekta kojeg sufinancira Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva», zaključio gradonačelnik.
Treba napomenuti kako se navedena skrb sastoji od zdravstvene pomoći u kući, dostave hrane u kuću, osiguranja osobe koja obitelji pruža pomoć, dnevne usluge, prijevoz, pomoćnike za osobnu pomoć, usluge pratnje, dostavu lijekova, usluge pospremanja kuće, prijevoz do groblja i centra grada i td.
U projektu će sudjelovati 12 volontera. Cilj je približavanje dviju dobnih skupina (mladih i starijih) kako bi se starijim osobama osiguralo dostojanstveno starenje, a mladima kroz volonterski angažman ugradio osjećaj solidarnosti, smisla i ispunjenosti.
Osim odobrenih sredstava od strane Nacionalne zaklade i Grad Labin je osigurao određenu sumu proračunskih sredstava za provedbu i realizaciju projekta.
SUH-ovci se nadaju kako će ovaj projekta u potpunosti zaživjeti, te da će korisnicima pružiti optimizam i zadovoljstvo koje zaslužuju u njihovoj zlatnoj dobi. (Nada Križanac)