U sklopu projekta „Škola prava za starije osobe” koji podupire Grad Zagreb, 12. prosinca u Radničkom domu u Zagrebu održana je treća radionica pod nazivom „Nasilje nad starijim osobama – edukativna i interaktivna radionica s naglaskom na prevenciju”, na kojoj je sudjelovalo pedesetak osoba.
U prvom dijelu radionice, savjetnica Pravnog savjetovališta SUH-a Mia Škarica objasnila je što je nasilje i istaknula specifične vrste nasilja nad starijim osobama. Iznijela je podatke ranijih istraživanja o nasilju nad starijim osobama i zakonodavni okvir koji pruža zaštitu u slučaju nasilja u obitelji, no u njima statistike ne uključuju korisnike u domovima umirovljenika ili uzdržavane osobe kod obitelji s kojima je potpisan ugovor o uzdržavanju. Objašnjeni su procedura i koraci koji se moraju poduzeti u slučaju nasilja te su pobrojana sva prava koja ima žrtva nasilja u obitelji.
Biserka Budigam, psihologinja i predsjednica Povjereništva SUH Zagreb, ispričala je nekoliko slučajeva iz svoje prakse kako bi nazočne upozorila na probleme i oblike nasilja kojima su izložene starije osobe. Također je naglasila da starost nije bolest i da društvo ne može otpisati starije osobe samo zbog njihove dobi. Svako isključivanje ili zanemarivanje može dovesti do izlaganja starije osobe nasilju, no naglasila je kako će osoba koja je aktivna u društvu teže pristati trpjeti neki oblik nasilja.
Nakon završetka izlaganja, prisutni su provjerili svoje znanje prepoznavanja oblika nasilja i poduzimanja potrebnih koraka u slučaju nasilja. Dobili su šest slučajeva sa svim potrebnim činjenicama i okolnostima na temelju kojih su trebali zaključiti radi li se o nasilju i o kojoj vrsti nasilja je riječ, primjenjuje li se Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji na slučaj i koja prava su tim zakonom omogućena te kako zaštiti žrtve i gdje se one mogu obratiti za pomoć.
Okupljeni su potom postavljali pitanja izlagačicama i zaključili da je radionica bila vrlo korisna i potrebna, jer ih većina uopće nije imala jasnu predodžbu o nasilju.
M.D.