UVODNA RIJEČ
Mijenjam bocu za staž
Piše: Jasna A. Petrović
Znate li koliko plastičnih boca vrijedi jedna godina mirovinskog staža hrvatskog umirovljenika? Sitnicu od 167 boca. Prosječna je mirovina u prosincu 2020. godine iznosila 2.566,56 kuna, a cijena jedne povratne plastične bočice je pola kune. Kad tu„sarmu" podijelite s prosječnih 30 godina i 9 mjeseci staža koliko je za tu mirovinu odradio prosječni hrvatski umirovljenik, dobijete točno 83,5 kuna po godini radnog staža. A onda to podijelite s pola kune po bočici, i eto onog famoznog broja od 167 boca. Ako ste bili nesretnoga usuda, pa ste imali nižu plaću od prosjeka, onda vam se priznala samo najniža mirovina, pa vam godina staža iznosi samo 69,42 kune ili bijednih 139 bočica.
Sada bi neki pametnjaković rekao kako je onda bolje cijeli život skupljati boce po kantama za smeće i kontejnerima, nego odraditi više od tri desetljeća, pa onda i ovako i onako - skupljati boce za preživljavanje. Tako je to u zemlji u kojoj 61 posto svih umirovljenika imaju mirovine niže od hrvatske linije siromaštva od 2.710 kuna.
Dok se umirovljenici iz većine europskih zemalja raduju umirovljenju, u Domovini je to trenutak za paniku. S razlogom. Europska je zamjenska neto stopa mirovine 2018. iznosila 52 posto. Naime, toliki je udjel od svoje vlastite zadnje plaće prosječni umirovljenik dobio s prvom mirovinom. Međutim, u Hrvatskoj je taj iznos bio samo 39,1 posto, daleko manje od 70,9 posto u Bugarskoj ili 56,1 posto u Mađarskoj, ili pak 79,5 posto u Italiji i 76,5 posto u Austriji. Tamo samo sklizneš u mirovinu i malo presložiš prioritete, dok u Hrvatskoj tim danom za većinu počinje borba za goli opstanak. Tako je bilo 2018., a sada početkom 2021. je taj udjel prosječne neto mirovine u prosječnoj neto plaći pao na samo 37,4 posto. I dalje pada, jer će i najnovijim usklađivanjem mirovina od oko nula posto, realna vrijednost mirovina nastaviti opadati. S pandemijom utoliko više i brže, strmoglavo prema dnu.
I dok za svjetske bogatune znamo koliko su se omastili u godini pandemije, jer njihovo je bogatstvo poraslo za 27,5 posto, u Hrvatskoj se ti podaci skrivaju od javnosti. A kako i ne bi kad se sve politike, a posebno porezne, vode u korist bogatih da budu još bogatiji, a socijalne razlike bujaju daleko od oka, daleko od srca. Shvaćanje da su siromašni i bogati jednaki pred smrću počiva na zabludi. Siromašni i bogati nisu jednaki pred smrću, nego tek nakon smrti. Amen.
Web stranice naših podružnica
Bjelovar: Nova-stara predsjednica
Podružnica SUH-a Bjelovar održala je izvještajno-izbornu skupštinu 23. srpnja 2020. godine. Predsjednica podružnice Ana Široki pozdravila je sve prisutne i napomenula da se puno gostiju nije odazvalo zbog Covida-19. Uslijedila je minuta šutnje za sve preminule članove.
Usvojen je izvještaj za prethodno četverogodišnje razdoblje u kojem su navedene sve aktivnosti koje su se odvijale, poput organiziranja različitih radionica, od kojih je najuspješnija bila „Život sa mnom", koja se odnosila na kvalitetu života i zdravlja članova.
Jednoglasno je usvojeno da Ana Široki bude nova/stara predsjednica, Ana Horvat blagajnica te Zdenka Petrec tajnica. Predstavnici podružnice su zahvalili na potpori Gradu Bjelovaru, Bjelovarsko-bilogorskoj županiji te posebno županu Damiru Bajsu.
BJELOVAR: Stari s premalo potpore
U sklopu projekta „Kako do dostojanstva - vodič za socijalna prava starijih osoba", kojeg SUH provodi u suradnji s Ministarstvom za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, u Bjelovaru je 14. studenoga 2017. godine uspješno realizirana još jedna edukativna radionica, ovoga puta u sjedištu bjelovarske podružnice SUH-a. Okupila je 25 sudionika, a uvodne riječi su dale predsjednica podružnice Ana Široki te potpredsjednica SUH-a Biserka Budigam, dok su uvodna predavanja o pravima starijih osoba iz sustava socijalne skrbi dali socijalna radnica Danijela Popović te pravnik Zlatko Musa iz bjelovarskog Centra za socijalnu skrb.
Pitanja je bilo mnogo, kaže Ana Široki, a kako i ne bi. Mnogo problema muči naše umirovljenike: „Svi su, očekivano, bili usredotočeni na pitanja zbog čega mirovine ne idu gore, poput cijene sindikalne košarice? Naše mirovine su niske, a znamo da su naši umirovljenici predzadnji u Europi po visini mirovine, iza nas je samo Bugarska."
Široki dodaje kako su takva pitanja razumljiva s obzirom na činjenicu da velik dio naših umirovljenika već dugo živi na rubu siromaštva. Ističe i tužnu stvarnost onih koji su zbog vlastite djece svoju kuću dali pod hipoteku. „Bili smo uvjereni kako će naša djeca dobro živjeti, da se neće ovoliko mučiti... No, eto, naša je država takva kakva je i ljudi su, opravdano, posve razočarani, a mehanizama socijalne potpore za starije gotovo i nema." Dodaje kako su postavljali i pitanja o zdravstvenom osiguranju, s obzirom na nelogičnost velikih nadoplata ili plaćanja lijekova, koji često budu posve nedostupni građanima. Istaknuli su i neučinkovitost zdravstvenog sustava u bolnicama, gdje su umirovljenici prisiljeni ili strpljivo čekati svoj red ili platiti privatno toliko potreban liječnički pregled. A otkuda i s čime, s pravom se pitaju umirovljenici.
Unatoč problemima s kojima se svakodnevno susreću, bjelovarski SUH-ov- ci nakon radionice još su se neko vrijeme zadržali u prostorijama podružnice, komentirajući kako su ovakve radionice itekako od pomoći ljudima koje nepravedni mirovinski, socijalni i zdravstveni sustavi sve više zanemaruje.
BJELOVAR: Nove inicijative, glazba i ples
Podružnica SUH-a Bjelovar održala je Izvještajno-izbornu skupštinu 30. lipnja 2016. godine u prostoru hotela „Central“ u Bjelovaru. Uz redovni dio skupštine, članovi podružnice i njihovi gosti uživali su u večeri, živoj glazbi i druženju. Skupštini je prisustvovala potpredsjednica SUH-a Biserka Budigam, predstavnici Thalassotherapije iz Crikvenice, te članovi Županijskog i Gradskog Odbora Hrvatske stranke umirovljenika (HSU).
Izabrana su radna tijela Skupštine, a za novu predsjednicu je ponovno izabrana dosadašnja predsjednica Ana Široki. U Izvještaju o radu i djelovanju podružnice istaknute su brojne aktivnosti poput organiziranja edukativnih predavanja, izleta i druženja za članove. Svake godine 50 umirovljenika odlazi na liječenje u Thalassotherapiju u Crikvenici, a posebno su ponosni na organizaciju dobrosusjedske pomoći u kući koju pružaju bolesnim i nepokretnim članovima.
Angelina Belošević, predsjednica Radnog predsjedništva predstavila je inicijativu da se organizira civilni nadzor domova za starije osobe, a da Ministarstvo socijalne skrbi pojača nadzor nad privatnim domovima jer su zapažanja korisnika i žalbe na smještaj i postupke svakodnevne. Nakon službenog dijela, druženje se još dugo nastavilo uz pjesmu i ples.
Bjelovar: Svi na prosvjed!
Uz brojne članove i članice podružnice SUH-a Bjelovar te goste, 21. srpnja u hotelu Central u Bjelovaru, održana je izvještajna skupština podružnice. Predsjednica Ana Široki pozdravila je sve prisutne, a posebno Đurđicu Kahlinu u ime SSSH, Jasnu Grgić-Škaurin u ime gradonačelnika, Sandru Cindrić u ime župana Bjelovarsko-bilogorske županije te Milana Tomičića, zamjenika predsjednice SUH-a.
Kahlina je u kratkom obraćanju pozvala na jaču suradnju SUH-a i SSSH te pozdravila angažman članova u prvomajskom prosvjedu. O radu SUH-a na nacionalnoj razini i važnosti izlaska na prosvjed u listopadu ove godine govorio je Tomičić te podsjetio na preniske mirovine i poraznu statistiku o položaju starijih osoba u Hrvatskoj. Nakon formalnog dijela skupštine i usvajanja financijskog plana i programa rada, kako i priliči, uslijedila je zabava uz pjesmu, hranu i ples.
BJELOVAR: Dan iznenađenja
I ove godine održana je godišnja izvještajna skupština Bjelovarske podružnice SUH-a, te ujedno obilježio Međunarodni dan starijih osoba. Ovoga puta je predsjednica Ana Široki osmislila jedno iznenađenje za članove, točnije - za bračne parove koji su zajedno pristupili u članstvo SUH-a. Svaki je par dobio zahvalnicu i buket cvijeća! Dodijeljene su i zahvalnice zaslužnima. Skupštini su prisustvovali i brojni gosti, a radni dio skupštine protekao je vrlo konstruktivno u nazočnosti oko 160 članova i gostiju, koji su se nakon djela, prihvatili i jela. U prelijepom objektu Hotela Central, druženje je nastavljeno uz glazbu i ples te je trajalo do kasno u noć.